A nagy melegben otthon is szívesen hűtjük le a lakást légkondicionáló berendezésekkel, sokan azonban túlzásba viszik a készülékek használatát. A túl hideg, vagy a testünkre irányított hűvös levegő miatt nyáron is lehetnek megfázásos, náthás tüneteink, amik könnyen összetéveszthetők az ebben az időszakban szintén gyakori légúti allergiás tünetekkel. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosnának segítségével a kettő közti hasonlóságokat és különbségeket vesszük sorra.
A náthát elsősorban vírusok okozzák. A betegség lefolyása átlagosan 7-10 nap. Ez idő alatt a tüneteket csillapíthatjuk, az erre a célra megfelelő készítményekkel. A pollenallergia tünetei ezzel szemben minden évben az allergén növény virágzásának időszakában jelentkeznek és a pollenszórás végéig tartanak. A pollenszezon tehát, az időjárás függvényében február végétől- március elejétől kezdődik a mogyoró virágzásával. A leggyakoribb allergén, a parlagfű által okozott tünetek a növény virágzásának csúcsidőszakában, augusztus közepétől szeptember közepéig a legerősebbek.
Ha visszatérő panaszaink vannak, hasonló tüneteink jelentkeztek az előző év egy adott időszakában, akkor felmerül a pollenallergia gyanúja. Az allergiaellenes tüneti készítményeket akkor tudjuk hatékonyan alkalmazni, ha a tüneteket okozó növény virágzásának elején, a pollenszórás kezdetekor elkezdjük a szedésüket. Ehhez azonban arra van szükség, hogy ismerjük a panaszokat okozó növényt, nyomon kövessük az aktuális pollenjelentést és idejében orvoshoz forduljunk, beszerezzük a szükséges készítményeket.
A tüneti szerek mellett létezik tartós megoldás is az allergia ellen: az allergén immunterápia. A teljes, 10-12 év tünetmentességet biztosító terápia 3-5 éven át tart, de a tapasztalatok szerint már az első évben jelentősen enyhíti – különösen az orrdugulás és a szemtünetek esetében - a panaszokat.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra: |
Budai AllergiaKözpont+36 30 236 91 39 |
Vélemények dr. Balogh Katalinról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekA doktornő szakmailag felkészült. Kedves és a betegek érdekeit tartja szem előtt.
Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.