Ha tavaly augusztustól október közepéig náthához hasonló tünetei jelentkeztek, akkor erős a gyanú, hogy allergiás a parlagfűre. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy mit tegyen ilyen esetben.
A náthához hasonlóan az allergiás rhinitis, vagy szénanátha is tüsszögéssel, orrfolyással, orrdugulással jár.
Emellett jellegzetes tünete a betegek mindennapjait megkeserítő orr, szem és torok viszketés.
Alapvető különbség, hogy a szénanátha nem jár lázzal, és a meghűlés okozta náthával ellentétben a tünetei nem szűnnek meg átlagosan hét-tíz nap alatt, hanem addig tartanak, amíg az allergén növény pollenje jelen van a levegőben.
Amikor allergiás tüneteink miatt allergológushoz fordulunk, elsőként alaposan ki fog kérdezni bennünket a tüneteinkről, majd az anamnézis felvételét követőan allergia teszt elvégzésére kerül sor.
Ennek legegyszerűbb és leggyorsabb eredményt adó módja a Prick-teszt.
A vizsgálat során a leggyakoribb légúti allergének tisztított, hígított kivonatát az alkar bőrére csepegtetik, majd apró karcolásokat ejtenek rajta.
Az adott allergén helyén 15-20 perc múlva jelentkező bőrpír, viszketés, duzzanat jelzi szervezetünk érzékenységét, hogy mi az, ami az allergiás tüneteinket okozhatja.
Bizonyos esetekben a Prick-teszt elvégzésére nincs mód, ilyenkor vérvizsgálattal lehet beazonosítani az allergént.
A betegtől vérmintát vesznek a rendelőben, amit laboratóriumba küldenek. Ez esetben az eredményre néhány napot várni kell.
Vértesztre az alábbi esetekben kerül sor (amikor Prick-teszt nem végezhető):
- lázzal járó, akut betegség esetén
- súlyos asztmás állapotban
- kiterjedt bőrelváltozás, például ekcéma, pikkelysömör fennállásakor
- terhesség, szoptatás alatt
- bizonyos gyógyszerek, például antihisztaminok szedése esetén.
Allergiás panaszok esetén, különösen ha a tünetek közt gyakori köhögés, nehézlégzés is szerepel, akkor asztma irányába is vizsgálódni kell. Ilyenkor ugyanis felmerül az allergiás asztma gyanúja.
A légúti allergiás tünetek gyakran járnak fül-orr-gégészeti elváltozásokkal is.
A tartós orrnyálkahártya-gyulladást is kezelni kell, különösen ha a beteg nagyfokú orrdugulást tapasztal. Ilyen esetben, még az allergia kezelés megkezdése előtt célszerű megbizonyosodni arról, nincs-e egyéb betegség, például orrpolip vagy orrsövényferdülés az orrdugulás hátterében.
Erre több okból is szükség van.
Az egyik, hogy a Prick-teszt csak szezonon kívül végezhető el, amikor panaszmentesek vagyunk, és allergia kezelésre nincs szükségünk - ilyenkor az allergiás tünetek nem befolyásolhatják az eredményt, és egy esetleges túlzott allergiás reakciótól sem kell tartani a vizsgálat kapcsán.
Ha a parlagfű virágzásának idejére halasztjuk a kivizsgálást, akkor már csak vérvizsgálatra lesz lehetőségünk.
A másik ok, amiért nem érdemes halogatni: ha már tavaly is voltak jellegzetes szénanáthás panaszaink, akkor várhatóan idén is lesznek, az allergia ugyanis nem múlik el magától.
Feleslegesen tesszük ki magunkat az újabb szénanáthás tünetekkel való bajlódásnak, de kezelés nélkül még az allergia szövődményeként jelentkező asztma kockázata is nagyobb.
Ha idejében orvoshoz fordulunk, a szükséges kivizsgálás után megkapjuk a tüneteinket enyhítő, személyre szabott allergia kezelést, így ezen a nyáron már nem kell szenvednünk a szénanáthás tünetektől.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra: |
Budai AllergiaKözpont+36 30 236 91 39 |
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelési információ:
Vélemények dr. Tárnok Ildikóról>>>
További véleményekNéhány szóban összefoglalva: gyors időpontfoglalás, szimpatikus személyzet, a doktornő alapos, lelkiismeretes, minden tekintetben maximálisan elégedett vagyok. Nagyon köszönöm!
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.