Allergiás? Ezt a típusú kezelést most kell elkezdenie!

Allergiás? Ezt a típusú kezelést most kell elkezdenie!

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2020.02.04 14:39

Az allergiás tünetek ellen több készítményt is bevethetünk, de ahhoz, hogy a kezelés hatásos legyen, tudnunk kell, hogy melyiket, milyen időpontban kell elkezdeni. Ha parlagfű allergiás és a tüneti kezelésnél hatékonyabb, tartós megoldást keres, már csak pár hete maradt a kezdésre!

Tüneti szerek

Az antihisztaminok elsősorban az enyhébb tüneteket szüntetik meg eredményesen. Az antihisztamint tartalmazó szemcseppekkel emellett jól enyhíthető a szemviszketés és vörösség. A szteroid orrspray csak receptre kapható, az orrnyálkahártya gyulladását csökkenti, segítségével az orrdugulás, orrfolyás kezelhető. Sokan tartanak a szteroid okozta mellékhatásoktól, ám ezek a készítmények csak nagyon kis mennyiségben tartalmazzák és a szteroid az orrnyálkahártyáról, helyileg szívódik fel.

allergén immunterápiaAz antihisztaminokat és a szteroid orrspray-t akkor kell lekezdeni, amikor tüneteink még nincsenek, de az aktuális pollenjelentés alapján az allergén növény pollenjei már megjelentek a levegőben. A tüneti szereket addig kell szedni, amíg az allergén növény pollenszórása meg nem szűnik.

Allergén immunterápia

Az antihisztaminok és szteroid orrspray a tünetekre, az allergén immunterápia az allergiát kiváltó okra hat, tehát az immunrendszer működését befolyásolja. Megszünteti a túlérzékenységet, a kezelés hatására a korábban tüneteket okozó allergén növény pollenjeinek jelenléte a levegőben nem okoz majd panaszokat. Az orr- és szemtünetek terén már a kezelés első évében jelentős javulás tapasztalható. Az immunterápia során a hatóanyagok a szájnyálkahártyáról szívódnak fel, a beteg tabletta vagy cseppek formájában szedi az allergén higított kivonatát. A készítményeket naponta egyszer kell alkalmazni.

Az allergén immunterápiát az allergén növény virágzása előtt legalább két hónappal kell megkezdeni, így parlagfű allergiások esetében már csak május végéig, június elejéig van erre lehetőség. A kezelést minden szezonban meg kell ismételni, három éven keresztül. Ezáltal 10-12 éves tünetmentes időszak érhető el, ám a tünetek már a kezelés első évében is jelentősen csökkennek.

Melyik kezelést válasszam?

Az allergén immunterápiát egyre többen választják, dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa szerint elsősorban az alábbi okokból döntenek mellette:

- ha a beteg az orrdugulás miatt képtelen nyugodtan aludni, nem tudja magát kipihenni allergiaszezonban;

- a szokásos tüneti szereket már nem érzi elégségesnek, vagy rendszeresen sportol, munkájából adódóan sokat tartózkodik a szabadban vagy olyan környezetben, ahol az allergén nagy koncentrációban van jelen;

- elege van az évről évre jelentkező tünetekből.

A hosszútávú előnyök kapcsán meg kell említeni azt is, hogy a jelenleg elérhető allergiaellenes kezelési módok közül egyedül az immunterápia képes megelőzni, hogy a betegnél újabb allergiák jelenjenek meg, vagy szövődményként asztma alakuljon ki.

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!

Parlagfű allergiámra szeretném jövőre elkezdeni az immunterápiát, de férjemmel szeretnénk a közeljövőben még gyermeket. Kérdésem az lenne hogy mennyire egyeztethető össze a terápia a terhességgel illetve a teherbe eséssel?

Köszönettel
Horváth Viktória

Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Horváth Viktória!

Fennálló vagy tervezett várandósság esetén nem kezdünk allergén immunterápiát.



Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont

www.allergiakozpont.hu

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon figyelmes

Jól megközelíthető helyszín, igényes klinika. A doktornő nagyon figyelmes volt és kedves. Magas szakmai hozzáállással kezelte a panaszaimat és annak megfelelően adott iránymutatást. Abszolút meg vagyok vele elégedve és még biztos visszamegyek hozzá.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK