Allergia orrspray többféle létezik, eltérő hatóanyaggal, ezért egyáltalán nem biztos, hogy ami másnál bevált, nálunk is működni fog. Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy mire kell figyelni a készítmények kiválasztása során.
Ha a patikák polcait nézzük, vagy a webshopok kínálatát böngésszük, feltűnik, hogy igen széles a választék orrspray terén. Náthás, orrfolyós, orrdugulásos vagy épp szénanáthás beteg legyen a talpán, aki az expressz, normál, mentolos, ápoló hatású és még sorolhatnánk milyen extrákkal ellátott termékekből megtalálja a megfelelőt. Egyszerűbb esetekben a patikus segíthet, ám – különösen szénanátha esetén – kivizsgálás nélkül nehéz megállapítani, hogy melyik lesz az a készítmény, amelyiktől fellélegezhetünk.
Az orrsprayk három nagyobb csoportját különböztetjük meg, ezeket használjuk a leggyakrabban – magyarázza dr. Moric Krisztina. Az érösszehúzó, vagy nyálkahártya lohasztó néven is ismert orrsprayk nátha esetén tesznek jó szolgálatot. Az orrnyálkahártya ereit húzzák össze, így enyhítik az orrdugulást, egyéb tünetekre – tüsszögésre, orrfolyásra – nem hatnak. Ilyen esetben allergia orrspray használata javasolt.
Az allergia orrsprayk közül megkülönböztetjük az antihisztamin tartalmút és a kortikoszteroid, vagyis szteroid orrsprayt. Az antihisztamin a szervezetben az allergiás reakció során felszabaduló hisztamin ellen hat, az antihisztamin tartalmú orrspray közvetlenül az orrnyálkahártyán fejti ki hatását. Nagyon hasznos segítői a legtöbb szénanáthás tünet – tüsszögés, orrfolyás és orrviszketés - kezelésének, azonban az orrdugulásra nem hatnak. Ilyen panasz esetén szteroid orrsprayre van szükség.
A korikoszteroid, vagy szteroid vényköteles orrsprayk az orrnyálkahártya gyulladását csökkentik, ezáltal tartósan enyhítik az orrdugulás tüneteit. A szteroid tartalmától nem kell tartani, mert helyileg, az orrnyálkahártyáról szívódik fel, nem kerül olyan mennyiség a szervezetbe, mint a szájon át szedett szteroidok esetében. Fontos megjegyezni, hogy ugyan az érösszehúzó orrspray is jó orrdugulásra, és recept nélkül beszerezhető, ám csak a megadott ideig – általában 5-7 napig – szabad használni. Ennél hosszabb idő alatt szövődményeket, orrcsepp-függőséget okozhat, az orrnyálkahártyát károsítja. A szteroid orrspray esetében ettől nem kell tartani, allergiaszezonban hónapokon át biztonsággal használható.
Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy a legjobb termék mindig az, ami hatékonyan szünteti meg a beteg panaszait és hosszútávon is biztonsággal alkalmazható. A legtöbb esetben ez nem csak egy készítményt, hanem több kombinációját jelenti.
Érösszehúzó orrsprayt például bizonyos esetekben, meghatározott ideig ajánlott lehet használni kortikoszteroid kúra előtt, hogy kellően lelohassza az orrnyálkahártyát, hogy a szteroid orrspray hatóanyaga eljusson a megfelelő helyre. Gyakran antihisztamin készítménnyel kombinálva alkalmazzák a szteroid orrsprayt, mert így hatásosabb. Attól függően, hogy a tüsszögés, az orrdugulás, orrfolyás vagy orrviszketés a fő panasz, a számunkra ideális allergia orrspray kiválasztását tüneteink és a vizsgálati eredmények alapján allergológus tudja felírni.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekNagyon elégedett vagyok dr. Moric Krsiztina doktornővel, mert teljeskörű tájékoztatást kaptam a problémámmal kapcsolatban. Ajánlom másnak is teljes szívből!
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.