A koronavírus-fertőzéssel és oltással kapcsolatban sok kérdés felmerül bennünk allergiásként. Dr. Balogh Katalin allergológussal, a Budai Allergiaközpont főorvosával ezeket segítünk tisztázni.
Pollenallergiások esetében a tüneti szereket akkor kezdjük használni, amikor az allergén pollenek megjelennek a levegőben. Ez hazánkban általában február közepétől, a mogyoró, nyír, kőris és éger virágzásától jellemző, de az időpont az időjárás függvényében változhat. A pollenszezon egészen október közepéig tart, eközben egymást követi az allergiás tüneteket okozó növények virágzása. Ha valaki ezekben a hónapokban kapja meg a koronavírus elleni védőoltást, és antihisztamin készítményeket, szteroid orrsprayt használ, akkor nincs különösebb tennivalója, ezeket alkalmazhatja változtatás nélkül.
Dr. Balogh Katalin felhívja az érintettek figyelmét, hogy a kezelést mindenképpen el kell kezdeni, mert a kezeletlen légúti allergia által okozott nyálkahártya gyulladás esendőbbé teszi a szervezetet mindenféle légúti úton terjedő fertőzéssel szemben, vagyis allergia elleni kezelés nélkül fogékonyabbak lehetünk a légúti betegségekre.
A légúti allergia kezelése nemcsak tüneti szerekkel, hanem tartós megoldást nyújtó oki kezeléssel, allergén immunterápiával is történhet. Az allergén immunterápiás kezelést már az allergén növény virágzását megelőzően, legalább két hónappal korábban meg kell kezdeni. A nyírfapollen allergiások például már december óta szedik napi egy alkalommal a készítményt, ami a 3-5 éves terápiát követően több, akár 10-12 évre is megszünteti a panaszaikat. A pázsitfű félékre allergiások márciusban, a parlagfű allergiások pedig májusban kezdik a terápiát.
Dr. Balogh Katalin elmondta, hogy új kezelések indítása, és a korábban megkezdett kezelések folytatása lehetséges, kivéve, ha aktuálisan tünetekkel járó fertőzés zajlik. Ha koronavírus-fertőzött és tünetes a beteg, meg kell szakítani a kezelést, amint ez minden vírusfertőzés esetében szükséges. A felépülést követően, az allergológussal történt konzultáció után a kezelés folytatható.
Allergén immunterápia esetén a koronavírus védőoltásra is a minden egyéb védőoltásra vonatkozó javaslat érvényes: 1 hétre fel kell függeszteni az immunterápiát, ha a páciens COVID-19 védőoltást kap. Emellett dr. Balogh Katalin hangsúlyozza, hogy a jelenlegi helyzetben sok kérdés felmerülhet, fontos, hogy a beteg minden, az immunterápiával kapcsolatos kérdést feltétlenül beszéljen meg a kezelőorvosával, akár személyes találkozó nélkül is, távkonzultációban.
Vélemények dr. Balogh Katalinról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekHatalmas szakértelemmel, kellő odafigyeléssel, partnerként kezeli a beteget. Végre valaki segített rajtam és "megfejtette" mi van a tünetek hátterében. Köszönöm!!
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.
Nem minden megfázás, ami annak tűnik. Bár az orrfolyás és orrdugulás a kórokozók kiváltotta légúti fertőzések klasszikus tünetei, amennyiben tartósan panaszt okoznak és megnehezítik életünket, ne elégedjünk meg ezzel a magyarázattal! – tanácsolja dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus, fül-orr-gégész szakembere, aki szerint sokszor egy alapos allergológiai kivizsgálás lehet a megoldás felé vezető első lépés.