Allergén immunterápia, vagy tüneti kezelés – melyiket válasszam?

Allergén immunterápia, vagy tüneti kezelés – melyiket válasszam?

Dr. Balogh Katalin Módosítva: 2021.09.24 12:04

Az utóbbi években egyre többen döntenek a tüneti kezelés helyett az allergén immunterápia mellett. Ha még nem hallott az allergia tartós, oki terápiájáról, érdemes elolvasnia dr. Balogh Katalin allergológust, a Budai Allergiaközpont főorvosának rövid összegzését a két kezelés közti különbségekről!

Csak a tüneteket kezeli?

Allergén immunterápia az allergiás tünetek ellenA hagyományos tüneti kezelés során szedett készítmények, az antihisztaminok gátolják az allergiás folyamatnál felszabaduló hisztamin hatását. Az allergén immunterápia ezzel szemben nem csak a tünetet kezeli, hanem az allergia kiváltó okát szünteti meg. Az immunrendszert hozzászoktatja ahhoz az anyaghoz, amire a beteg allergiás, így a kezelés után már nem jelentkeznek az allergiás tünetek.

Tartós eredményt hoz?

A hagyományos tüneti kezelés során szedett gyógyszereket, orrsprayt, szemcseppeket minden évben újra használni kell, amikor a tünetek jelentkeznek. Az allergén immunterápia esetén, min. 3 éves kezeléssel 10-12 év tünetmentesség érhető el. Az allergiás tünetek azonban már a kezelés első évétől is nagy mértékben javulnak, a betegek tapasztalatai és elmondása alapján.

Allergiás a gyermekem. Nála melyik kezelés alkalmazható?

Gyerekkorban is alkalmazható az allergén immunterápiaGyermekeknél mindkét típusú kezelés alkalmazható. A tüneti kezelés az egyes készítményekre vonatkozó előírások és a kezelőorvos javaslata alapján. Allergén immunterápia átlagosan 5 éves kortól végezhető. Az életkorra vonatkozó ajánlás alapja, hogy a készítmények a szájnyálkahártyáról szívódnak fel. Egy ideig ezért a gyermeknek a szájában kell tartania a napi egy alkalommal csepp, spray vagy tabletta formájában szedett készítményt annak érdekében, hogy a hatását biztosan ki tudja fejteni.

Megelőzhetem vele az allergia szövődményeit?

A tüneti kezelés, mivel nem hat az immunrendszer működésére, ezért nem befolyásolja az allergiás betegség lefolyását. Az allergén immunterápia ezzel szemben az immunrendszert „hangolja át”, s ennek pozitív következménye – az allergiás tünetek megszűnése mellett – hogy segít megelőzni az újabb allergiák kialakulását, sőt az allergia mellett gyakori asztma megjelenését.

Parlagfű allergiás vagyok. Idén mivel kezelhetem a tüneteimet?

A hagyományos tüneti kezelést elegendő akkor elkezdeni, amikor az allergiát kiváltó pollenek megjelennek a levegőben. Ha már régebben – a szakmai ajánlás alapján 2 éve fennálló panaszok esetén - diagnosztizált parlagfű allergiás, de elégedetlen az eddigi kezelések eredményével, vagy nem szeretne állandóan, minden szezonban gyógyszert szedni, akkor megkezdheti ebben az évben az allergén immunterápiát, amennyiben a vizsgálatok és a szakember döntése alapján alkalmas rá. Az allergén immunterápiát viszont legalább két hónappal az allergén növény virágzását megelőzően fontos megkezdeni. Parlagfű allergia esetén tehát legkésőbb június elejéig.

Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra:

Budai AllergiaKözpont

+36 30 236 91 39

Online bejelentkezés az Allergiaközpont rendeléseire

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Szakértő!

Parlagfű allergiámra szeretném jövőre elkezdeni az immunterápiát, de férjemmel szeretnénk a közeljövőben még gyermeket. Kérdésem az lenne hogy mennyire egyeztethető össze a terápia a terhességgel illetve a teherbe eséssel?

Köszönettel
Horváth Viktória

Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin allergológus
Tisztelt Horváth Viktória!

Fennálló vagy tervezett várandósság esetén nem kezdünk allergén immunterápiát.



Üdvözlettel:



Dr Balogh Katalin

Fül orr gégész

Allergológus szakorvos

Budai Allergiaközpont

www.allergiakozpont.hu

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon figyelmes

Jól megközelíthető helyszín, igényes klinika. A doktornő nagyon figyelmes volt és kedves. Magas szakmai hozzáállással kezelte a panaszaimat és annak megfelelően adott iránymutatást. Abszolút meg vagyok vele elégedve és még biztos visszamegyek hozzá.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK