Allergén immunterápia – kell mellékhatásoktól tartanom?

Allergén immunterápia – kell mellékhatásoktól tartanom?

Dr. Moric Krisztina Módosítva: 2022.03.10 14:01

Az allergén immunterápia jelenleg az egyetlen oki terápia allergia esetén. Nemcsak a tüneteket kezeli, hanem a kiváltó okra hat, az immunrendszer működését hangolja át. Ha valaki tartósan szeretne megszabadulni az allergiás tüneteitől, akkor ezt a kezelést választja. A határozott előny mellett, amit a tartós kezelés jelent, nyilván felmerül a mellékhatások kérdése is, ezzel kapcsolatban dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa foglalta össze a fontosabb tudnivalókat.

Az allergiák leghatékonyabb kezelése

Az allergiás immunrendszer túlműködik, ezért például az egyébként ártalmatlan polleneket is veszélyesként érzékeli és védekezni kezd ellenük. Az allergén immunterápia (AIT) egyedülálló módon hangolja át az allergénekkel szembeni túlzott immunválaszt normál immunválasszá.

 

A kezelés segítségével az allergiás tünetek, a minimum 3 éven át tartó terápiát követően 10-12 éven át nem jelentkeznek, de már az első évben is jelentősen csökkennek. Segít megelőzni, hogy újabb allergiák kialakuljanak és véd a szövődményként gyakran kialakuló asztma ellen is. Vonzó lehetőség tehát azok számára, akiket hónapokon át kínoznak az allergiás tünetek, emiatt hosszabb ideig gyógyszert kell szedniük, vagy azok hatását nem érzik kielégítőnek. A hatás mellett persze felmerül a mellékhatás kérdése is.

Az allergén immunterápia típusai

Gyerekeknél is használható az allergén immunterápia.Az AIT jelenleg hazánkban is elérhető két lehetséges formája:

- szubkután (injekcióval történik)

- szublingvális (folyadék formájában nyelv alá kell juttatni)

 

Súlyos allergiás reakció (anafilaxia) lehetősége nagyobb eséllyel a szubkután allergén immnterápia esetében áll fenn, ennek alkalmazása éppen ezért orvosi felügyelethez, rendelőhöz kötött, otthon nem végezhető. Ilyen típusú kezelést végeznek hazánkban súlyos rovarméreg allergia kezelésére.

A szublingvális AIT lehetséges mellékhatásai

A kezelés ezen típusa világszerte elterjedt, biztonságos, a betegek által is kedvelt. A terápia során a beteg otthonában, minden reggel adott mennyiséget cseppent a nyelve alá, a hatóanyag innen szívódik fel. A mellékhatások jellemzően helyi, lokális tünetek formájában jelentkeznek, ha jelentkeznek egyáltalán, mert nem mindenkinél fordulnak elő.

 

A lehetséges mellékhatások egészen enyhék, a szájüregben viszkető, irritáló érzés. Ritkán émelygés, hasi diszkomfort a panasz. Ezek azonban átmenetiek, jellemzően a kezelés kezdetén, a felépítő dózisok kapcsán fordulnak elő, később pedig megszűnnek.

 

Dr. Moric Krisztina hangsúlyozza, hogy az eredményes kezelés és a mellékhatások elkerülésének érdekében is fontos, hogy az AIT pontosan meghatározott terápiás indikációval történjen, megfelelően betartott utasítások mentén. Amennyiben korábban kedvezőtlen tapasztalataink voltak a kezeléssel vagy nem éreztük elég hatásosnak, érdemes újra konzultálni allergológussal az AIT kezelésről, mert elképzelhető, hogy nem a megfelelő allergénre és nem elég körültekintő alkalmazás mellett zajlott a terápia, ez vezetett a sikertelenséghez.

Téma szakértője

  • Dr. Moric Krisztina

  • Szakterületek:
    • allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • immunterápia
    • felső légúti allergiák
    • szénanátha
    • fémallergia
    • fül-orr-gégeszeti tünetekkel járó anafilaxia utáni kivizsgálás
    • felnőtt- és gyermekellátás (5 éves kortól) 

    Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>

     

    Rendelés típusa: 

     

    * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon kedves

Az allergiámmal kapcsolatban kerestem fel Önöket. Már az első pillanattól szimpatikus, kedves emberek segítettek, a Doktornő érthetően beszélt, amikor kérdeztem türelmesen végig hallgatott és válaszolt minden kérdésemre. Kedves volt és csinos.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK