A zenélésről sem kell lemondani az asztmás gyerekeknek

A zenélésről sem kell lemondani az asztmás gyerekeknek

Dr. Somogyi Éva Módosítva: 2017.12.05 09:56
Mit tegyen a szülő, ha asztmás gyermeke fúvós hangszeren játszik, de a próbák során egyre gyakrabban fullad, köhögési rohamok gyötrik? A megoldásról dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.

Mit tegyen a szülő, ha asztmás gyermeke fúvós hangszeren játszik, de a próbák során egyre gyakrabban fullad, köhögési rohamok gyötrik? A megoldásról dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, a Budai Allergiaközpont orvosát kérdeztük.

Jól beállított kezeléssel semmiről sem kell lemondani

A szülők aggódva figyelik, ha asztmás gyermekük sportolni szeretne, az asztma szempontjából valamilyen „kockázatosnak” vélt szabadidős tevékenységet választ, pedig megfelelő kezelés mellett ezekről nem kell lemondani. „Az asztma kezelése során nemcsak az a célunk, hogy az asztmás rohamot megelőzzük, hanem hogy a tünetek semmiben ne korlátozzák a beteget. Amíg nem érjük el a tünetmentességet, a kezelést addig módosítani kell a beteg igényei és életmódja szerint. Erre akkor is szükség van, ha a korábbiakban nem volt panasza, de megváltoztak a szokásai, új sportot űz, vagy épp a fúvós hangszer miatt intenzívebb terhelés éri a tüdejét.”

Nem a hangszert kell lecserélni

A zenélésről sem kell lemondani az asztmás gyerekeknekIlyen esetben tehát semmiképp sem az a megoldást, hogy a gyereket eltanácsoljuk a sporttól, vagy a zenéléstől, sőt, ha szereti, miért ne játszhatna akár szaxofonon is. Módosítani egyedül a kezelésen kell, hogy a fellépő tüneteket megelőzzük. Első körben tehát a kezelőorvost keressük fel, aki légzésfunkciós vizsgálat segítségével mért értékek és a tünetek alapján tud új kezelést összeállítani.
- Elképzelhető, hogy a zenélő gyermeknél is beválik a sportolóknál alkalmazott taktika, az edzés – jelen esetben próba – előtt közvetlen befújt rohamoldó szer teljes mértékben meggátolhatja a tünetek jelentkezését.
- Az asztma stressz hatására is rosszabbodhat, előfordulhat, hogy ez is okozza a panaszokat. Ha fellépés előtt izgul, vagy szeretne jól teljesíteni és emiatt ideges - ilyen esetekben a gyermek megnyugtatására kell hatékony technikát találnunk.
- Köhögési rohamot provokálhat, ha a gyerek nem fogyaszt elegendő folyadékot, a nap folyamán erre is ügyelni kell.
- Az erősödő tüneteket légzőgyakorlatokkal is lehet csökkenteni. Kérjük gyógytornász segítségét, a megfelelő légző gyakorlatok és légzési technika elsajátításához!

A tüdő edzése javítja az asztmát is

Kutatások bizonyítják, hogy a rendszeresen sportoló asztmások tüdőműködése idővel javul, így asztmás tüneteik is csökkennek, akár kevesebb gyógyszerre is lehet szükségük a tünetmentes élethez. A fúvós hangszereken rendszeresen játszó gyerekek hasonlóan edzik a tüdejüket, emellett pedig még tudatosabbá válnak, jobban figyelnek és ismerik a saját testük jelzéseit. Ha kedvet érez hozzá, hosszú távon mindenképp érdemes kitartani emellett, senkit ne riasszanak el a kezdeti nehézségek. Megfelelő kezelés mellett bátran élvezheti a zene és a zenélés minden előnyét.

Téma szakértői

Dr. Tárnok Ildikó

Dr. Tárnok Ildikó

allergológus és klinikai immunológus, tüdőgyógyász

Orvos válaszol

Tisztelt DoktorUr/No.
4 eves kislanyomnak egy eve(kozossegbe jaras ota) allando visszatero bronchitiszei vannak,szinte folyamatosan kohog,leginkabb ejszaka. Tüdőgyógyász szerint lehet egy kezdődő asztma.
Erre a celra szeretnenk a haloszobajaba nagyobb mennyisegu sot berakni(parajdi sotombok,soteglak ugy kb 150-200 kg).
Az lenne a kerdesem,hogy on szerint ez segitene a probleman ?
Valaszat nagyon koszonom.
Tisztelettel.Reka

Dr. Somogyi Éva
Dr. Somogyi Éva csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
Kedves Réka!
A só belégzése sok esetben lehet jótékony hatàsú, tisztítja a légutakat és segít aváladèk feloldásában. Jótekony hatása függ a koncentraciótól és egyéb tényezőktől is.
Viszont pont a betegeknél, asthmàsoknàl nem mindegy, hogy mikor és milyen cc.- ban használjuk. Náluk bizonyos esetekben még fulladást is provokálhatunk vele.
Emiatt úgy gondolom, hogy orvossal kéne megbeszélni, hogy a köhögés asthmás erefetű-e vagy más áll a háttérben, mert rengeteg dolog van az asthmán kivül, ami miatt köhöghetünk. Emellett az asthmanak is több típusa és súlyossági fokozata van, rendszeres kezelést, gondozást igényel.
Dr Somogyi Èva
gyermekorvos, tüdőgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Miért karikás a gyermek szeme? Lehet, hogy poratka-allergiája van?

Gyermeke fáradtan, ingerlékenyen és karikás szemekkel ébred reggelente? Könnyen lehet, hogy poratka-allergia váltja ki tüneteit. Bár a háziporatkákat nem tudjuk teljes mértékben száműzni otthonunkból, alapos és következetes takarítással, valamint néhány óvintézkedéssel jelentősen csökkenthető az atkaszám – tudtuk meg dr. Somogyi Évától, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosától.

További részletek
Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK