A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Júliusban is folytatódik a szúnyoggyérítés, az extrém hőség miatt azonban egyelőre földi kezelésekkel igyekeznek megfékezni a vérszívókat a szakemberek – olvasható a Katasztrófavédelem közleményében, amelyben arra is felhívják a lakosság figyelmét, hogy a központi és önkormányzati szúnyoggyérítés eredményességéhez nagyban hozzájárul, ha felszámoljuk a kertekben létrejött szúnyogtenyészőhelyeket.
Míg sokunknak csak átmeneti bosszúságot, kisebb duzzanatot, bőrpírt és kellemetlen viszketést okoz a szúnyog csípése, addig előfordulhat, hogy másoknak jóval hevesebben reagál a szervezete. A nőstény szúnyogok csípése okozta allergiás reakciót a vérszívó nyálában található polipeptidek váltják ki – magyarázza dr. Moric Krisztina. Csípéskor ugyanis a szúnyog nyálat fecskendez be a bőrbe, hogy felhígítsa vérünket, mivel a sűrű vért képtelen kiszívni. Az azonban egyelőre még nem világos, hogy egyes emberek esetében mitől kisebb vagy nagyobb a csípésre adott immunválasz. A Skeeter-szindróma a tapasztalatok szerint elsősorban a legyengült immunrendszerű embereket, valamint a csecsemőket, kisgyermekeket érinti, akiknek még nem alakult ki az immunitása. A szülők is gyakran tapasztalhatják, hogy míg korábban éveken át heves tüneteket váltott ki gyermeküknél a szúnyog csípése, ezek a reakciók egy idő után megszűnnek. Szintén nagyobb az esélye az erőteljesebb allergiás reakcióknak azoknál is, akik a szabadban dolgoznak vagy sportolnak, és gyakran vannak kitéve szúnyogcsípésnek. A szúnyogok különösen kedvelik a meleg és párás környezetet, testünk természetes illatai, a kilélegzett szén-dioxid pedig odacsalogatja őket. Mivel a polipeptidek szúnyogfajonként eltérőek lehetnek, ezért ha például nyaralás vagy utazás ideje alatt szembesülünk hasonlóan heves reakcióval, akkor nagy valószínűséggel egy olyan szúnyogfaj csípett meg bennünket, amellyel korábban még nem találkoztunk. A Skeeter- szindróma esetén a tünetek (erőteljes viszketéssel, bőrpírral, duzzanattal járó, 2-10 mm átmérőjű bőrelváltozások) akár 8-12 órán át tarthatnak, és tovább terjedhetnek az arcon és a végtagokon is. Mint Moric doktornő mondja, a szem környéki duzzanatok akár olyan mértéket is ölthetnek, hogy akadályozzák a látást, a duzzanat forró és kemény tapintású, és általános rossz közérzettel társul. A csípés nagy kiterjedésű gyulladáshoz vezethet, amely hasonló a cellulitiszhez; az erős viszketés miatt pedig bőrfertőzés alakulhat ki.
A sokszor rémisztőnek tűnő tünetek ellenére a Skeeter-szindróma nem életveszélyes állapot, és nem okoz hosszú távú problémákat. Enyhe esetekben az orális antihisztaminok és a helyi szteroid krémek együttesen hatékonyan enyhíthetik a viszketést, és csökkenthetik a duzzanatot. Az érintett végtag felpolcolása, valamint a hideg vizes borogatás és a hűvös fürdő is enyhítheti a tüneteket. Súlyos esetekben szisztémás szteroidok alkalmazása javasolt – mondja dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont orvosa.
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>>
Rendelés típusa:
* Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!
További véleményekAbszolút bizalmat keltett bennem a doktornő, azzal hogy mindent elmagyarázott és látszott hogy segíteni akar, minél gyorsabban megoldani ezt a problémát.
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.