Szülőként nehéz megbirkózni azzal, ha gyermekünk csillapíthatatlanul sír. A csecsemőkori sírásnak több oka is lehet, ám ha nem sikerül semmilyen módon enyhíteni, lehet, hogy kólikával van dolgunk. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk ilyen esetben.
A csecsemő sírással jelzi, ha éhes, fáradt, nyűgös vagy melege van, ezért ha a sírásának az okát keressük, ezeket mind sorra vesszük. Ha azonban a sírás nem szűnik és úgy érezzük, hogy minden lehetőséget mepróbáltunk, akkor csak tanácstalanul és aggódva járkálunk a sírós csecsemővel a kezünkben akár napokon, heteken át.
A kólika kifejezést akkor használjuk, ha a jól táplált, egészséges csecsemő látszólag minden ok nélkül sírós, nyűgös – magyarázza dr. Balogh Ádám. Fontos jellemző, hogy kólika esetén a sírás hosszú ideje fennáll, három hétnél régebben és hetente három napon át, legalább 3 órán át tart. Rendszerint azonos napszakban – általában eseténként – kezdődik, a normál sírásnál hangosabb, a csecsemő arca gyakran vörös az erőlködéstől, gyakran ökölbe szorított kézzel sír. A hasa puffadt lehet, sírás közben bélgázok is távozhatnak.
A gyakran sírós, nyűgös, hasfájós csecsemővel fontos orvoshoz fordulni, mert a háttérben akár komolyabb betegség is állhat. Csecsemőknél elsősorban a tejallergiára gondolunk, ami miatt hasfájós lehet, de a reflux is gyakran okoz panaszokat ebben az életkorban. Az orvosnak mondjuk el pontosan, hogy mióta, milyen gyakran sír, milyen a sírása, mit eszik a csecsemő és tapasztaltuk-e a székletének változását. Érdemes tüneti naplóval érkezni a konzultációra, vagyis legalább két héten keresztül feljegyezni, hogy mikor kezdődött a sírás, anyatejes babánál mit evett az édesanya, köthető-e egyéb kiváltó okhoz a jelentkezése.
Ha a kivizsgálás során az orvos a gyermeket egészségesnek találja, vagyis nincs szervi ok a visszatérő sírás mögött, akkor rendszerint csak az idő múlása segít, a kólika ugyanis általában a csecsemő három hónapos kora körül magától megszűnik. Ez idő alatt érdemes több praktikát kipróbálni, például a has finom masszírozása az óramutató járásával megegyező irányban segíthet. A zenehallgatás, séta a szabadban, babakocsiban vagy hordozókendőben is beválhat.
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon elégedett vagyok a Dokor Úr mindent kielégítő tájékoztatásával és az orvostudományban járatlan ember számára is érthető kommunikációjával, alaposságával. Köszönjük.
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.