Hisztamin okozza a légúti allergiás, szénanáthás panaszokat és a hisztamin intolerancia tüneteit is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ősszel, a pollenszezon végével a hisztamin intoleranciások tünetei megszűnnének. Dr. Németh Alíz gasztroenterológus, hepatológus, a Budai Allergiaközpont orvosa segít tisztázni az egyes fogalmakat.
Az allergiás beteg immunrendszere által, az allergén ellen termelt ellenanyag (az IgE) hozzákapcsolódik a hízósejtekhez, a kötőszövetekben, a hajszálerek mentén – legnagyobb mennyiségben a bőrben, a légzőrendszerben és az emésztőcsatornában – található nagyméretű sejtekhez. Allergiás reakció esetén az allergénmolekulák összekapcsolódnak a hízósejtekhez kötődött ellenanyag-molekulákkal és a hízósejtekből fokozott hisztamin termelést váltanak ki, ez okozza az allergiás reakciót.
Parlagfű allergia esetén tehát a parlagfű ellen termelt ellenanyag és a parlagfű allergénmolekulák kapcsolódnak a beteg immunrendszere által termelt hízósejtekhez, ez okozza a hisztamin termelést és a jól ismert szénanáthás tünetek megjelenését. A légúti allergia ismert kezelési módja, az antihisztamin hatóanyag az allergiás reakció során a szervezetben felszabadult hisztamin kötődését gátolja a nyálkahártyán lévő hisztamin receptorokhoz, így akadályozza meg az allergiás tünetek megjelenését.
Légúti allergia esetén tehát a hisztamin termelődését az allergén belégzése váltja ki, de nem csak ilyen módon emelkedhet meg a hisztamin értéke a szervezetben. Bizonyos ételek hisztamin tartalma is magas, illetve léteznek olyan élelmiszerek is, amelyek fokozzák a hisztamin felszabadulását a szervezetben. Hisztamin intolerancia esetén tehát az étkezések során létrejött hisztaminszint emelkedése okozza a panaszokat. A tünetek megjelenésének hátterében azonban nem a légúti allergiánál leírt folyamat áll, hanem a hisztamint lebontó enzim hiánya.
Attól függően, hogy kinél milyen mértékű a bélnyálkahártya sejtjeiben termelődő diamino-oxidáz (DAO) enzim csökkenése, eltérő súlyossággal és gyakorisággal jelentkezhetnek a tünetek. Ha valakinél nagyon kevés DAO enzim termelődik, már kis mennyiségű étel fogyasztása miatt is erősebb tünetekre számíthat – magyarázza dr. Németh Alíz.
A hisztamin intolerancia tünete lehet orrfolyás, orrdugulás, szívritmuszavar, magas vagy alacsony vérnyomás, hőhullám, az arc kipirulása, csalánkiütés, ekcéma, viszketés, fejfájás, hangulati ingadozás, hányinger, puffadás, hasi görcsök, hasmenés, izom- és ízületi fájdalom.
Ha valakinél a felsorolt tünetek közül több is jelen van egy időben, vagy panaszai ugyan egy típusba sorolhatók, egy szervhez köthetők, de ott a szakorvos nem talált eltérést, akkor érdemes gasztroenterológussal is konzultálni, illetve a kivizsgálás során a hisztamin intolerancia lehetőségére is gondolni. Dr. Németh Alíz elmondta, hogy a DAO értékét vérvizsgálattal lehet meghatározni. 10 alatti érték szinte biztosan pozitívnak tekinthető, de 10 feletti érték esetén sem zárható ki a hisztamin intolerancia, éppen ezért a csökkent DAO enzim szintet mindig a beteg tüneteivel és más vizsgálati eredményekkel összhangban kell értékelni.
A kivizsgálás során ki kell zárni az egyéb, hasonló panaszokat okozó betegségeket, felszívódási zavarokat – például laktóz intolerancia vagy irritábilis bél szindróma – is. Ha valóban hisztamin intolerancia áll a háttérben, akkor a hisztamin diéta jelenti a megoldást, illetve alkalmanként van lehetőség DAO enzim tartalmú készítményeket szedni. Ezeket étkezés előtt bevéve meg lehet előzni a tünetek kialakulását.
Gasztroenterológiai problémák kezelése:
Májat érintő problémák:
Rendelés típusa:
Ellátás:
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.