A túl gyors vagy az egyszerre túl nagy mennyiségű étkezés, stressz és kevés mozgás vagy valamilyen fel nem ismert gyomor- és bélrendszeri betegség miatt sokan küzdenek emésztési panaszokkal. Dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa felsorolta a gyakoribb kiváltó okokat és tanácsokat is adott megelőzésükkel és kezelésükkel kapcsolatban.
A gyomorégést a gyomorból a nyelőcsőbe visszajutó gyomorsav okozza. A rágózás ilyen esetben sokaknál beválik, a hatására beinduló intenzív nyáltermelés segíthet az égő, maró érzést enyhíteni, a nyál ugyanis semlegesíti a savas kémhatású gyomornedvet. A mentol azonban fokozhatja a panaszokat, érdemes ez okból más ízt választani a termékek közül.
Tipp: A nassok nyilván nem az egészséges étrend alapkövei, azonban ha valaki gyomorégésre hajlamos, érdemes mindig magánál tartania egy zacskó ropit, pattogatott kukoricát, vagy kekszet, ami szintén gyors segítséget jelenthet a panaszok ellen.
A bélrendszerben található hasznos baktériumok az egészséges bélflóra részei. Fontos szerepük van a normál bélműködés fenntartásában is. Antibiotikum kúrák után gyakori, hogy hasfájás, puffadás, hasmenés jelentkezik, mivel a készítmények a betegséget kiváltó kórokozók mellett a hasznos baktériumokat is eltávolítják a szervezetből. Ilyenkor a diétát érdemes probiotikumok szedésével is kiegészíteni.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Tipp: Hasmenéses panaszok esetén emellett javasolt pár napra a tej kihagyása, de száraz sajtot ehet az illető. A beteg diétája ne szorítkozzon kizárólag főtt krumplira és teára, kekszre. A menü kiegészíthető rizs, banán, alma, sárgarépa és zöldségleves fogyasztásával is.
Az ülőmunka, a kevés mozgás és folyadékfogyasztás, a rostszegény étrend mind hozzájárul a székrekedés megjelenéséhez. A kezelésben – és a megelőzésben is - rostokban gazdag táplálkozás segíthet. A rostok az egészséges bélműködés elérése mellett a fogyásban, a normál vércukorszint megtartásában, a szív- és érrendszeri betegségek és az aranyeres panaszok megelőzésében is segíthetnek.
Tipp: A napi rendszerességgel javasolt, 20-35 g közötti rostmennyiség teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök fogyasztásával biztosítható. Ne feledkezzünk meg a rendszeres – legalább 2 liter - folyadék fogyasztásról sem, hiszen az egészséges bélműködéshez ez is elengedhetetlen!
Emésztési panaszok esetén érdemes néhány plusz kilótól megszabadulni. Túlsúlyos egyéneknél gyakrabban jelentkezik haspuffadás és gyomorégés. A hasi területen lerakódott felesleg még inkább hajlamosít a kellemetlen tünetek megjelenésére.
Tipp: Naponta többször, kis adagokat étkezve a gyomorégés megelőzését is segíthetjük. Az egyéni igényeket is figyelembe vevő személyre szabott, a testsúly csökkenését biztosító és hosszú távon is tartható étrendhez javasolt dietetikus segítségét kérni!
Egészségünk megőrzéséhez nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás. A sport segít a már korábban említett súlyfelesleg csökkentésében, fokozza az anyagcserét, ezáltal segíti a székrekedés megelőzését is. A fizikai aktivitás emellett az emésztőrendszeri panaszok gyakori okozójának, a stressz levezetésére is alkalmas.
Tipp: A rendszeresen és megfelelő intenzitással végzett mozgás a szív-és érrendszeri-, és cukorbetegség rizikóját is jelentősen csökkenti. A személyre szabott, meglévő betegségeket is figyelembe vevő mozgásterv kidolgozásában mozgásterapeuta tud segíteni.
A gyomor- és bélrendszeri panaszok hátterében a banális problémáktól a súlyos elváltozásokig több kiváltó ok is meghúzódhat. Gyomorégést például reflux betegség, haspuffadást, hasmenést laktóz-intolerancia, vagy cöliákia is okozhat. Tünetek esetén érdemes megfigyelni mikor, milyen étel fogyasztása után jelentkeztek a panaszok – tanácsolja szakértőnk. A felsorolt praktikák hasznosak lehetnek enyhébb tünetek esetén, hosszabb ideje fennálló panaszokkal azonban mindenképp forduljon szakorvoshoz!
gyermek és felnőttkorban asztma
COPD, köhögés
reflux
étel-allergia
laktózintolerancia (tejcukor-érzékenység)
Vélemények dr. Hidvégi Edit PhD-ről>>>
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available
Rendelési információ:
Csütörtök: csak távkonzultáció
Péntek: személyes vizit az Ostrom utcai rendelőben (a Széll Kálmán térnél)
További véleményekA reflux egy olyan ritka fajtájában szenvedtem hosszú ideig, ami kínzó légúti tünetekkel jár, és a tüdőmben is szövődményt okozott. Hidvégi Edit doktornő volt az első orvos, aki egyrészt komolyan vette a problémámat, másrészt egységben látta és tudta kezelni ezt a két állapotot. Alapos és mély szakmai tudásának, körültekintésének, a gondosan megválasztott terápiáknak és nem utolsósorban szeretetteljes biztatásának köszönhetően már három hónapja gyógyszerek nélkül is teljesen jól vagyok. Külön kiemelendő, hogy a személyes találkozások mellett a doktornő számos alkalommal adott lehetőséget e-mailes konzultációra. Kérdéseimre adott világos magyarázatai és pontos instrukciói szintén nagymértékben hozzájárultak a gyógyulásomhoz.”
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.