A két betegség gyakran együtt jár. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy milyen tünetek kapcsán kell arra gondolni, hogy az asztmát és a refluxot együtt szükséges kezelni.
Az asztma gyógyszerek az alsó légutak gyulladását csillapítják, a simaizmokat ellazítják, a hörgőgörcsöt oldják. Az asztma kezelésében lényeges tulajdonságok azonban kellemetlen mellékhatással is járhatnak. Ha a betegnek refluxa van, az asztma gyógyszerek sok esetben a nyelőcső záróizmát is ellazítják, ezáltal fokozódik a savas gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe, vagyis felerősödnek a reflux tünetei.
A reflux nemcsak a nyelőcsőben, hanem a légutakban is tüneteket okozhat. A savas gyomortartalom egészen a garatig feljuthat, irritálja a légúti nyálkahártyát, gyulladást, torokfájást is okozhat, és az asztmás tüneteket is felerősíti.
Az asztmások körében kétszer magasabb a reflux kialakulásának kockázata, az adatok szerint 75% feletti a betegség előfordulása. A refluxbetegség nehezíti az asztma kezelését, az asztma gyógyszerek pedig fokozhatják a reflux tüneteit. A betegeknél így sokszor egy nagyon kedvezőtlen körforgás alakul ki, amit akkor tudunk megszüntetni, ha a terápia beállítása során mindkét betegség kezelésével foglalkozunk – magyarázza dr. Tárnok Ildikó.
Ha panaszai vannak, konzultáljon kezelőorvosával! Ahhoz, hogy a tünetei megszűnjenek, a két betegséget, az asztmát és a refluxot együtt kell kezelni.
Rendelés típusa:
személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
kizárólag magyar nyelvű ellátás
kizárólag felnőtt ellátás (18 éves kor felett)
Rendelési információ:
Vélemények dr. Tárnok Ildikóról>>>
További véleményekTeljeskörű tájékoztatást kaptam már az orvosi konzultáció előtt, hogy mi a menete a vizsgálatoknak. A doktornő is alaposan kikérdezett és a vizsgált után pontos diagnózist tudott felállítani a betegségemről, aminek a kezelését ez nagymértékben megkönnyítette.
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.