5 érdekesség az ekcémáról

5 érdekesség az ekcémáról

Dr. Garaczi Edina PhD Módosítva: 2017.12.06 09:46
Téli időszakban különösen gyakori, hogy a bőr vörös, száraz, helyenként fájdalmasan kirepedezik. Ha a tünetek viszketéssel, esetleg tartósan fennálló kiütésekkel párosulnak, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a panaszok mögött különböző kiváltó okok állhatnak. A pontos diagnózis megállapítása azért is fontos, mert a különböző elváltozások eltérő terápiákat igényelnek.

Téli időszakban különösen gyakori, hogy a bőr vörös, száraz, helyenként fájdalmasan kirepedezik. Ha a tünetek viszketéssel, esetleg tartósan fennálló kiütésekkel párosulnak, érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a panaszok mögött különböző kiváltó okok állhatnak. A pontos diagnózis megállapítása azért is fontos, mert a különböző elváltozások eltérő terápiákat igényelnek.

Felnőtt vagyok, már nem lehetek ekcémás, az gyerekbetegség

A bőrszárazságon alapuló ekcémát atópiás dermatitisznek nevezzük, mely gyakran már csecsemő- és kisgyermekkorban megjelenik. Az atópiás ekcéma azonban felnőttkorban is okozhat tüneteket. Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus - aki a páciensek visszajelzése alapján a Budai Allergiaközpont Év Kiváló Orvosa - elmondta, hogy a felnőttkorban megjelenő atópiás ekcéma esetében a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tüneteket, amelyek a betegségre való hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr, vagy légúti allergia (szénanátha, asthma), esetleg más családtagoknál is előforduló ekcéma. Emellett felnőtteknél gyakran okoz tüneteket az úgynevezett kontakt allergia és az irritatív eredetű ekcéma is, vagyis ilyen esetekben az ekcémát valamilyen allergiát okozó vagy irritáló anyaggal történő érintkezés okozza.

ekcéma, bőrszárazság, tudnivalók az ekcémárólA betegséggel együtt kell élni?

Való igaz, hogy az ekcéma nem minden formája gyógyítható véglegesen, de a kiváltó okok elkerülésével, a gyulladás megszüntetésével tünetmentes állapot érhető el. Az akut gyulladásos tünetek helyi szteroid készítményekkel általában jól kezelhetők, melyeket kúraszerűen használunk, a panaszok felerősödésekor. A tünetek enyhülésekor, úgynevezett immunmoduláló helyi készítményeket is alkalmazunk, melyek a hosszabb tünetmentes állapot megőrzését is elősegítik. A terápia talán legfontosabb része továbbra is a bőrszárazság megszüntetése, a rendszeres bőrápolás és a lipidpótlás biztosítása.

Hidratálja bőrét és kerülje a hosszas fürdőzést!

Az ekcémás érzékeny, gyakran igen száraz bőr valójában nagyon gondos ápolást igényel. Fontos a nedvesség- és lipidpótlás, melyekről hipoallergén ápolókészítmények segítségével gondoskodhatunk. Lehetőleg illat-, konzerválószer-, és színezékmentes kozmetikumokat használjunk. Az ekcémás betegeknek nagy figyelmet kell fordítaniuk bőrük megfelelő hidratálására. A hideg, hűvös téli idő még inkább fokozza a bőr kiszáradását, ilyenkor fontos, hogy kádban való hosszas fürdőzés helyett válasszuk inkább a rövid zuhanyozást, utána pedig speciális testápolót használjunk.

Nem minden folt ekcéma

Az allergiás bőrbetegségek leggyakoribb formái közé tartoznak a különböző típusú ekcémák. Hirtelen megjelenő viszkető bőrtüneteket azonban olyan betegségek is okozhatnak, amelyek nem allergiás eredetűek. A pontos diagnózis felállítása nagyon fontos, mert a különböző elváltozások eltérő terápiákat igényelnek. Dr. Garaczi Edina elmondta, hogy az ekcéma bizonyos esetekben hasonló lehet például a pikkelysömör tüneteihez, vagy felületes gombafertőzéshez is. Pikkelysömör, vagy orvosi nevén psoriasis esetén testszerte pikkelyesen hámló, vörös foltok jelentkeznek, a kéz- és lábkörmök is érintettek lehetnek. Arcon megjelenő bőrpír, viszkető vagy fájdalmas kiütések esetén az ekcémán kívül rosacea fennállására is gondolni kell. A rosacea főleg az arc középső területein értágulatokkal, gyulladt és gennyes csomókkal jelentkező bőrbetegség. A hajas fejbőr viszketéséért gyakran nem sampon okozta allergia, hanem egy gyakori bőrbetegség, a seborrhea a felelős. A tünetek ez esetben a pubertáskor környékén kezdődnek: fokozott faggyútermelés, a hajas fejbőrön, szemöldöknél, orrszárnyi redőben kialakuló korpázó hámlás és kipirosodás jellemzi.

Inzulinrezisztencia tünete is lehet

A bőrön jelentkező tünetek hátterében többféle ok is állhat, a megfelelő kezeléshez ilyen esetben komplex kivizsgálásra, több szakorvos bevonására is szükség lehet. Leggyakrabban belgyógyászati problémák állnak a problémák hátterében: gyomor-bélrendszeri panaszok, hormonális eltérések vagy inzulinrezisztencia is provokálhat bőrtüneteket. A panaszokat súlyosbíthatja vagy előidézheti lelki probléma, stressz is, ilyen esetekben a kezeléshez pszichoterápia bevonására is szükség lehet. Miért forduljon orvoshoz? A fentiekből is jól látható, hogy a bőrön jelentkező tünetek sok esetben komplex kivizsgálást és személyre szabott kezelést igényelnek. Az orvosi vizsgálat előtt otthon kipróbált terápiák nemcsak, hogy nem hoznak megfelelő eredményt, de így a módosult klinikai kép a diagnózis felállítását is nehezíti az orvos számára. Öngyógyítás helyett érdemesebb tehát szakember tanácsát kérni a bőrpanaszok kezeléséhez. Így megelőzhetők a hosszas kivizsgálások, valamint hibás diagnózisok alapján hosszasan alkalmazott, kevésbé hatékony kezelések és azok mellékhatásai.

További híreink>>>

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztel Doktonő / Doktor Úr!

Nyáron a jobb combomon megjelentek viszkető piros foltok, amik vakarózás után kissé érdesebb felületűvé váltak, és megduzzadtak. Ezek aztán néhány hét alatt maguktól elmúltak.
Augusztus végén arra lettem figyelmes, hogy reggelente nagyon piros a szemen, majd napközben elmúlik…
Szeptember elején kötőhártyagyulladást állapítottak meg a szemészeten (Floxal csepp 1 hétig, napi 5X).
Eltelt 2 hét, majd ismét kötőhártyagyulladásom lett, ismét Floxal a fenti mennyiségben.
Ezután kb. 9-10 nappal megint piros szemmel a szemészeten kötöttem ki, ahol megállapították, hogy most episcleritisem van, ami a szervezetben zajló gyulladásra utal. Mindenképpen gócot kell kutatni.
Fül-orr-gégészet: negatív
Nőgyógyászat: negatív
Fogászat: negatív
Izületi panaszom nincs
2 napja hasmenésem van, amit a gyerekektől kaphattam el… De ez sem sürgető, és már rendeződni látszik!
Szeptember elején megjelentek a bőrtünetek is, amiknek nem tulajdonítottam nagyobb jelentőséget, de kb.1-2 hete egyre kínzóbb viszketési ingerekkel küzdök:
- Hajas fejbőr jobb oldal
- jobb fül mögött
- jobb fül mögött nyirokcsomó duzzanat (szemmel nem nagyon látható, csak kézzel tapintható, nem fáj, néha viszket)
- jobb vállon
- hátam tetején a nyakhoz közel a gerincnél egy negyed tenyérnyi folt
- a hátam közepén a gerincnél egy tenyérnyi folt
- a fenekemen a farpofákon, a fenekem felett a gerincnél
a jobb combomon, oldalt

Bőrgyógyász szerint gyógyszer allergia. Jó pár éve (min. 3) szedem a következő gyógyszereket:
meforal 500 mg (3x1)
L-Thyroxin 75 mikrogramm
3000 NE D-Vitamin
2 hét Provera (1 hét: 2x2,5mg; 1 hét: 2 x 5mg; 2 hét szünet)

Azt gondolja, nem allergia, semmiképpen sem kell allergológiára mennem, ezért elküldött laborra:


Fehérvérsejt 7,0
Neutrofil 5,0
Limfocita 1,35
Monocita 0,45
Eozinofil 0,20
Bazofil 0,03
Neutrofil 71,20% ++++++
Limfocita 19,20% ++++++
Monocita 6,40%
Eozinofil 2,80%
Bazofil 0,40%
Vörösvérsejt 4,9
Hemoglobin 132
Hematokrit 0,42
MCV 86,3
MCH 26,9
MCHC 312
Trombocita 334
MPV 10,6
RDW-SD 41,7
Vörösvérsejt süllyedés 42 +++++++
C reaktív protein 29,57 +++++++
Anti-streptolizin O 131



Nagyon megrémült, amikor látta, hogy milyen magas a CRP értékem, de tanácstalan volt.
Végül felírt Medrolt (8mg/nap), és 1 hét múlva kontroll.

Kérdésem: Milyen úton menjek tovább? Nem lehetséges, hogy ez vmilyen bőrgyulladás, és amiatt ekkor az érték? Vagy esetleg tényleg gyógyszerallergia lehet? Mit tud megállapítani a fenti labreredményből? Kell-e valamilyen komolyabb betegségre gondolnom (nyirokcsomó, viszketés)?

Köszönöm megtisztelő válaszát, előre is.

Üdvözlettel:

Pincsi

Dr. Garaczi Edina PhD
Dr. Garaczi Edina PhD allergológus-bőrgyógyász
Tisztelt Kérdező,

A leírás alapján komplex problémáról van szó, amihez szakorvosi vizsgálat szükséges. A magasabb C reaktív protein szint gyulladást jelez, ami lehet fertőzés vagy allergiás folyamat is. Ennek kivizsgálására kérem, hogy jelentkezzen be a rendelésemre.

Üdvözlettel:

Dr. Garaczi Edina
bőrgyógyász, allergológus

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Aranyos

A Doktornő nagyon aranyos volt, mindenben próbált segíteni, minden lehetőséget felvázolt a betegséget és a megoldást illetően is! A recepciós hölgyek segítőkészsége és felkészültsége is tetszett.

További vélemények

Hírek

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

Viszlát, müzliszelet! Ezért lett tiltólistás több allergén is a menzán

2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.

További részletek
Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápiával megálljt parancsolhatunk az asztmának is

Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK