5 dolog, amit tudnia kell az első allergia vizsgálat előtt

5 dolog, amit tudnia kell az első allergia vizsgálat előtt

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2020.02.06 11:01

Ha a tavalyi évhez hasonlóan az elmúlt heteket is tüsszögéssel, köhögéssel, orrfolyással és szemviszketéssel tölti, akkor gyanús, hogy a tünetek hátterében nem egy évről-évre ismétlődő nátha, hanem légúti allergia áll. Ahhoz, hogy a tünetek megszűnjenek, és idővel ne alakuljanak ki újabb allergiák, esetleg asztma, személyre szabott kezelést kell kapnia. Ehhez az első lépés a tüneteket kiváltó allergén beazonosítása, allergia vizsgálat segítségével.

 

1. Nem minden esetben végezhető bőrpróba

5 dolog, amit tudnia kell az első allergia vizsgálat előttAz első tüneteik kapcsán sokan recept nélkül vásárolható készítményekkel, ismerős, patikus ajánlására kezdik el kezelni a tüneteiket. Ha így nem járnak sikerrel, a tüneteik továbbra is zavarják a nappali tevékenységeket és az éjszakai nyugodt pihenést, akkor a személyre szabott kezelésért allergológushoz fordulnak – számol be tapasztalatairól dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa. A diagnózishoz allergia vizsgálatra is szükség van, ehhez azonban tudni kell, hogy a hagyományos bőrpróba, Prick-teszt nem végezhető el, ha a beteg antihisztamint szed. Ilyenkor legalább 10 nap szünetet kell tartani, hogy a hatóanyagok kiürüljenek a szervezetből és ne szülessen álnegatív eredmény a tesztnél. Gyógyszerszedés mellett vérvizsgálatot lehet végezni, ám a pontos diagnózishoz gyakran mindkettőre (bőrpróbára és vérvizsgálatra) is szükség lehet. A bőrpróba nem végezhető el akkor sem, ha bőrtünete van—pl . ekcéma, csalánkiütés, pikkelysömör. Ha várandós, vagy szoptat, ha pollenszezonban éppen tünetei vannak, vagy ha az elmúlt hetekben tablettás vagy injekciós szteroid készítményt kapott.Minden említett esetben csak vérből végzett allergiavizsgálat végezhető.

2. A teszt során nem szúrás, csak karcolás történik

Különösen gyerekek számára lehet félelmetes egy védőoltás, vérvétel, ilyenkor gyakran már a tű látványától sírva fakadnak, még mielőtt bármi történne. A felnőttek közt is akadnak azonban olyanok, akiket megrémít a vér látványa. Dr. Augusztinovicz Monika azonban mindenkit megnyugtat, hogy a bőrpróba során nem szúrnak, csak egy apró karcolást ejtenek a bőr felszínén, ez alig érezhető a betegek számára. Erre azért van szükség, mert az alkar bőrére csepegtetett allergén csak így tud felszívódni és allergia esetén így jelenik majd meg az adott allergén helyén az allergiát jelző bőrpír, duzzanat.

3. A tetoválások és bőrbetegségek bonyolíthatják a teszt elvégzését

Mivel a bőrpróba során a diagnózis döntően a bőr reakciói alapján történik, a leolvasást megnehezíti, ha mindkét alkart tetoválások borítják. Ilyen esetben a megmaradt szabad bőrterületen lehet megoldani a teszt elvégzését, a szokásostól némiképp eltérő módon és alakzatban.

4. A tünetek ahogy jöttek, úgy el is múlnak

A teszt során először az allergéneket csepegtetik az alkar bőrére, majd apró karcolásokat ejtenek rajta ott, ahol a bőr az allergénnel érintkezik. Súlyos allergia esetén a bőrreakció szinte azonnal is megjelenhet, ám az esetek többségében erre várni kell átlagosan 15-20 percet. Ha több mindenre is pozitív a teszt, ijesztő lehet a szinte összefüggő bőrpír és duzzanat az alkaron, ám nem kell aggódnunk, ezek idővel szépen visszahúzódnak és nyom nélkül elmúlnak. Ezt a folyamatot a teszt leolvasása után a bőrre kent gyulladáscsökkentő hatású krémekkel, antihisztaminnal is segítik a rendelőben.

5. A teszt egy adat, az eredmény nem diagnózis

A teszt leolvasása során fontos információt ad a duzzanat mértéke és a bőrpír átmérője is, ezeket gyakorlott szakember tudja megfelelően értelmezni. A vizsgálat során nagyon fontos szem előtt tartani, hogy soha nem a leletet, hanem a beteget kezeljük. Ezért kell az eredményeket minden esetben összevetni a beteg panaszaival, az allergiás tünetek erősségével és ezért nem szabad a kezelőorvos kiértékelése nélkül, kizárólag a laborlelet eredményei alapján megkezdeni kezelést.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • allergológus, klinikai immunológus és fül-orr-gégész
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning 
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

    Távkonzultációs lehetőség csak immunterápia kontroll esetén!

    Vélemények dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Távkonzultáció (telefonos): szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr, Doktornő! 13 hónapos kisfiam gyakori éjjeli ébredésére keressük a megoldást. Rosszabb napokon óránként, jobb napokon 2-3 óránként ébred. Fül - orr végénél, gasztroenterológusnál jártunk. Kérdésem, hogy allergia tünete lehet - e a gyakori ébredés és az orr, ritkán szem dörzsölése úgy, hogy más tünet nincs, sem ekcéma, sem tüsszögés, orrfolyás, ilyesmi. Az orrát is csak lefekvéskor dörzsöli, meg ébredéskor, viszont szerintem több az álmosság jelenel, tehát viszket. Van - e valami készítmény, amit biztonságosan kipróbálhatunk vele hogy javul e az alvása, vagy van valamilyen vizsgálat, ami ebben a korban célravezető? Köszönöm válaszát!
Kovácsné Enikő

Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika allergológus
Tisztelt Kovácsné Enikő !

Az allergiavizsgálat 2 éves kor előtt nem mindig ad megbízható eredményt, de ha nem igazolódik egyéb kiváltó ok, érdemes vérből végzett légúti és táplálékallergia tesztet végezni a leggyakoribb allergénekre. Kiváltó okként felmerül a poratka, penészgomba,lakáson belüli állat szőre, de pl. tehéntej fogyasztás is állhat a háttérben.
Emellett savas reflux is okozhatja az éjszakai tüneteket.

Üdvözlettel:
dr Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész, allergológus
Budai Allergiaközpont

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Rámutatott összefüggésekre

"A doktornő nagyon kedves, és türelmes volt, minden leletemet egyesével átnézte, rámutatott olyan összefüggésekre, amikre eddig mások nem, és érthetően el tudta magyarázni azokat. Bár a megoldás a problémámra nem nála lesz, hanem gasztroenterológusnál, de a tüneteim enyhítésén tudott segíteni és ajánlott megfelelő szakembert."

További vélemények

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK