Helicobacter pylori

Helicobacter pylori

Módosítva: 2023.11.08 14:23

A Helicobacter pylori baktérium a gyomor nyálkahártyát borító nyákrétegben él, mely az emberi gyomrot megfertőzve helyi gyulladást idéz elő és szerepe van az atrófiás  gyomor gyulladás, a gyomor és nyombélfekély, a MALT-lymphoma, valamint a gyomorrák kialakulásában.

Hogyan mutatható ki a H. pylori?

Kimutatására a H. pylori kilégzéses teszt szolgál, melynek során szájon át bevehető karbamidot kap a páciens. Helicobacter pylori fertőzőttség esetén a karbamidot a gyomorban lévő baktériumok elbontják hidrogén-karbonát ionra és ammóniára. A hidrogén-karbonát szén-dioxiddá alakulva a kilélegzett levegővel távozik a szervezetből.

Kapcsolódó cikkünk

Kinél magasabb az ételallergia kockázata?

Az öröklött hajlam mellett külső tényezők is befolyásolják, hogy valakinél jelentkeznek-e allergiás tünetek csecsemő és kisgyermekkorban.

Milyen előkészületet igényel a vizsgálat?

A vizsgálat előtt egy hónappal nem ajánlott antibiotikumok vagy bizmut tartalmú gyógyszerek szedése, illetve a  vizsgálat előtt 1 héttel nem lehet savlekötő gyógyszereket alkalmazni.

A vizsgálatra éhgyomorra kell érkezni (éjfél után már ne fogyasszon semmit): fogmosás, szájöblítés, mentolos cukorka, dohányzás, vízfogyasztás sem megengedett. 

A vizsgálatra való felkészüléshez olvassa el betegtájékoztatónkat.

A vizsgálat menete a következő:

  • A vizsgálat során szájon át kerül a szervezetbe a C-karbamid.

  • Bevétel után 10 percet várni kell, majd a páciens a légzési kártyába fújja a kilélegzett levegőt 1-4 percen át. A kártyán található egy színkódolt indikátor pötty, hogy mikor fejezhető be a fújás.

  • A kártyát a vizsgálatot végző asszisztensnek át kell adni

  • Az asszisztens azonnal behelyezi a mérőkészülékbe, mely automatikusan kijelzi a mérési eredményt.

  • A teljes vizsgálat kb. 20 percet vesz igénybe.

A vizsgálat ellenjavallt a következő esetekben:

  • Nem javasolt a vizsgálat terhes nők esetében.

  • Nem javasolt a vizsgálat elvégzése olyan páciensek részére sem, akiknél a gyomor egy részét vagy egészét eltávolították.

  • Nem ajánlott 18 éven aluliak számára, illetve szoptató nők esetében a vizsgálatot követő két nap a szoptatást fel kell függeszteni.

  • Nem ajánlott a készítmény bármely hatóanyagával szembeni túlérzékenység esetében

  • Ha valószínűsíthető más gyomorfertőzés

  • Ha valamilyen antibiotikumot vagy bizmut tartalmú vegyületet fogyasztott az elmúlt egy hónapban

Téma szakértője

Hírek

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Születésünk módja is befolyásolja, hogy allergiások leszünk-e életünk során

Az elmúlt húsz évben nagyjából 15 százalékkal emelkedett az allergiás megbetegedések száma, és 2050-re a lakosság fele érintett lehet valamilyen allergiás reakcióval vagy megbetegedéssel. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere arra hívja fel a figyelmet, hogy az anyatejes táplálás kiemelt jelentőségű az allergiás megbetegedések kialakulásának megelőzésében.  

További részletek
Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Egyre nagyobb az érdeklődés az ételallergiák iránt az online térben is

Az utóbbi években jelentősen megnőtt azok száma, akiknél valamilyen panaszt okoz bizonyos ételek fogyasztása. Dr. Sárdi Krisztina, az Allergiaközpont belgyógyász, gasztroenterológus orvosa szerint a betegek szívesen támaszkodnak az interneten elérhető információkra, de a diagnózis megállapításához elengedhetetlen az orvossal történő konzultáció.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

Prima Medica Egészségközpontok