A gyógyszerallergia kialakulása több tényező együtthatásától függ. Függ egyrészt a gyógyszer összetételétől, a hatóanyagok molekuláris súlyától, a páciens genetikai adottságától, korától, nemétől, és egyéb, lehetséges betegségektől.
Mivel a vizsgálat csak friss vérből végezhető, a vérvételt követő néhány órán belül a mintát eljuttatjuk a vizsgálatot végző laboratóriumba. A laborban a vérből izolálják a fehérvérsejteket, és adott hőmérsékleten, inkubátor alatt , az érzékenységet okozó gyógyszer-hatóanyagot hozzáadva vizsgálják azokat. A tesztelés során a gyógyszerre érzékeny fehérvérsejtek aktiválódnak, sokszorozódnak és specifikus jelzőmolekulákat termelnek, melyeket megadott időközönként monitoroznak a vérminta vizsgálata alatt.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Fontos tudni, hogy a vizsgálat nem komponens, hanem gyógyszer alapú. Ez azt jelenti, hogy például az Algoflex Dolo esetében nem annak ibuprofen tartalmára vizsgálják a vérmintát, hanem konkrétan a gyógyszerre - hiszen előfordulhat, hogy nem a hatóanyag, hanem a gyógyszer valamely más összetevője felelős az allergiás reakcióért.
Hatásmechanizmusából adódóan nem minden gyógyszerallergia vizsgálható (pl.:antihisztamin tartalmú készítmények) !
Figyelem! A gyógyszerallergia vizsgálat összetettsége miatt szükséges a szigorú előzetes időpontegyeztetés, mivel naponta csak meghatározott számú vizsgálatot tudunk elvégezni.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>> Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Balogh Ádám MSc PhD
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.