A gyógyszerallergia kialakulása több tényező együtthatásától függ. Függ egyrészt a gyógyszer összetételétől, a hatóanyagok molekuláris súlyától, a páciens genetikai adottságától, korától, nemétől, és egyéb, lehetséges betegségektől.
Mivel a vizsgálat csak friss vérből végezhető, a vérvételt követő néhány órán belül a mintát eljuttatjuk a vizsgálatot végző laboratóriumba. A laborban a vérből izolálják a fehérvérsejteket, és adott hőmérsékleten, inkubátor alatt , az érzékenységet okozó gyógyszer-hatóanyagot hozzáadva vizsgálják azokat. A tesztelés során a gyógyszerre érzékeny fehérvérsejtek aktiválódnak, sokszorozódnak és specifikus jelzőmolekulákat termelnek, melyeket megadott időközönként monitoroznak a vérminta vizsgálata alatt.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Fontos tudni, hogy a vizsgálat nem komponens, hanem gyógyszer alapú. Ez azt jelenti, hogy például az Algoflex Dolo esetében nem annak ibuprofen tartalmára vizsgálják a vérmintát, hanem konkrétan a gyógyszerre - hiszen előfordulhat, hogy nem a hatóanyag, hanem a gyógyszer valamely más összetevője felelős az allergiás reakcióért.
Hatásmechanizmusából adódóan nem minden gyógyszerallergia vizsgálható (pl.:antihisztamin tartalmú készítmények) !
Figyelem! A gyógyszerallergia vizsgálat összetettsége miatt szükséges a szigorú előzetes időpontegyeztetés, mivel naponta csak meghatározott számú vizsgálatot tudunk elvégezni.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Vélemények dr. Balogh Ádámról >>> Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Balogh Ádám MSc PhD
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.