Gyógyszerallergia

Gyógyszerallergia

Módosítva: 2023.11.15 15:24

Számos gyógyszer okozhat mellékhatásokat, és ezek között allergiás reakciót is. Amikor a gyógyszer első alkalommal kerül a szervezetbe, a test idegenként ismeri fel azt, és speciális ellenanyagokat termel ellene, illetve limfocitákkal védekezik.

Kapcsolódó cikkünk

A kólika tünetei csecsemőknél

Szülőként nehéz megbirkózni azzal, ha gyermekünk csillapíthatatlanul sír. A csecsemőkori sírásnak több oka is lehet, ám ha nem sikerül semmilyen módon enyhíteni, lehet, hogy kólikával van dolgunk. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa elmondta, hogyan ismerhetjük fel és mit tehetünk ilyen esetben.

Gyógyszerallergia vizsgálata az AllergiaKözpontban >>

Mik a gyógyszerallergia tünetei?

A gyógyszerallergia tünetei az enyhe panaszoktól az életveszélyes tünetegyüttesig terjedhetnek. A gyógyszerek nem allergiás betegeknél is okozhatnak problémát, pl. gyomorbántalmat. Azonban az allergiás reakciónál a hisztamin felszabadulása olyan tüneteket eredményez, mint csalánkiütés, bőrvörösség, test- és szemviszketés, zavartság, ajak- és torokduzzanat. Komolyabb válaszreakció a légzési nehezítettség, cianotikus bőr, szédülés, ájulás, idegesség, konfúzió, gyors szívverés, hányinger, hányás, hasmenés, egyéb hasi tünetek.

Melyik gyógyszerek esetében leggyakoribb a gyógyszerallergia?

A legismertebb allergiát okozó gyógyszer a penicillin, amihez hasonló antibiotikumok szintén allergiás megbetegedést eredményezhetnek. Egyéb, gyakori allergiát okozó gyógyszerek: barbiturátok, antikonvulziv szerek, insulin, jód.

Hogyan diagnosztizálható a gyógyszerallergia?

A diagnózis alapja a részletes orvosi anamnézis, azaz a kórelőzmény pontos felderítése. Ha felmerül valamely gyógyszer allergén gyanúja, úgy azt a mai elfogadott irányelvek szerint limfocita-transzformációs teszttel lehet ellenőrizni.

Mi az a limfocita-transzformációs teszt?

A gyógyszerallergia legmodernebb diagnosztikus lehetősége az un. limfocita-transzformációs teszt. A vizsgálatra mindenképpen magával kell hoznia a vizsgálni kívánt gyógyszert. Fontos kiemelni, hogy a vizsgálat nem hatóanyag, hanem gyógyszer alapú. Ez azt jelenti, hogy például az Algoflex esetében nem annak ibuprofen tartalmára vizsgáljuk a vérmintát, hanem konkrétan a gyógyszerre - hiszen előfordulhat, hogy nem a hatóanyag, hanem a gyógyszer valamely más összetevője felelős az allergiás reakcióért.

Manapság a régen használt epicután próbát gyógyszer-allergia tesztelésre nem alkalmazzuk, köszönhetően annak bár nem gyakori, annál súlyosabb mellékhatásainak. A gyógyszer-allergia fehérvérsejtekhez - limfocitákhoz - köthető allergia. Itt a tünetek kialakulása során a fő szerep nem az ellenanyagoknak, hanem ezen ferhérvérsejt féleségeknek jut. Ők támadnak, ők aktivizálódnak, és ők őrzik meg az emlékezetüket, hogy mely gyógyszer ellen "kell" fellépni. Ha a kérdéses gyógyszerrel - akár mesterséges körülmények között is - találkoznak, aktiválódnak. Ezt az aktiválódást tudjuk a limfocita-transzformációs teszttel mérni és kimutatni.

Online Bejelentkezés

Dr. Balogh Ádám MSc PhD

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A gyógyszerallergia kezelése

A gyógyszerallergia kezelésének fő eszköze a tünetek csökkentése. Ezt megtehetjük antihisztaminnal, szteroiddal, adrenalinnal, és egyéb gyógyszerekkel. A legfontosabb az allergiát kiváltó gyógyszerek elkerülése. Megoldást jelenthet még a deszenzitizáció.

Mire kell ügyelni?

Ha Önnek gyógyszerallergiája van, arra kezelőorvosa figyelmét minden esetben fel kell hívnia. Ha teheti, hordjon magával egy kártyát, amin feltünteti, milyen gyógyszerekre allergiás. Ez vészhelyzetben megmentheti az életét.


Téma szakértője

  • Dr. Balogh Ádám MSc PhD

  • Szakterületek:
    • csecsemő- és gyermekgyógyász, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • ételallergiák kivizsgálása, követése
    • légúti allergiák (szénanátha, asztma)
    • atopiás dermatitis, csalánkiütés
    • gyógyszerallergia
    • Alex multiplex allergia teszt specialista
    • allergén specifikus immunterápia
    • gyermek- és felnőtt ellátás
    • angol nyelvű ellátás/ consultation in English available

    Vélemények dr. Balogh Ádámról >>>

     

    Rendelés típusa:

Hírek

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

Milyen gyakran kell tesztelni az ételallergiás gyermeket?

A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.

További részletek
Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Damoklész kardja – avagy tartaniuk kell-e tüneteik súlyosbodásától az ételallergiásoknak? 

Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK