Hazánkban a gyermekek 6-7%-át érintik allergiás megbetegedések. A gyermekkori allergia tünetei elsőre megrémiszthetik a szülőket, holott érdemes tudni, hogy az allergiás megbetegedések igen jól kezelhetőek a mai modern eljárások segítségével. A gyermekkori allergia legtöbb esete ételallergia, melyet a tojás, tej, olajos magvak és a halak elfogyasztása okoz.
Gyermekkori allergiához kapcsolódó szolgáltatásaink az Allergia Központban
Mit jelent a gyermekkori allergia?
Mik lehetnek a gyermekkori allergia tünetei?
Hogyan alakul ki a gyermekkori allergia?
Mik a gyermekkori allergia leggyakoribb típusai?
Hogyan vizsgálható ki a gyermekkori allergia?
Kezelhető a gyermekkori allergia?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A gyermekkori allergia egy betegségcsoport, mely a gyermekkorban jellemző allergiás megbetegedéseket foglalja össze. Az allergia az immunrendszer fokozott, túlzott válaszreakcióját jelenti bizonyos környezeti tényezőkkel szemben. Ez azt jelenti, hogyha találkozik a szervezet ezzel az antigénnel (például érintkezik vele a bőr, vagy megeszi a gyermek), a szervezet immunglobulin E (IgE) antitesteket bocsát ki ellene. Az IgE antitestek az immunrendszeren belüli sejtekhez, a például hízósejthez kapcsolódnak, arra késztetve őket, hogy hisztamint és egyéb vegyi anyagokat, citokineket szabadítsanak fel. A felszabadított citokinek változatos tüneteket okoznak testszerte. Miattuk alakul ki orrfolyás, csalánkiütés, hasmenés vagy legsúlyosabb esetben anafilaxia.
A gyermekkori allergia előfordulása egyre gyakoribb. A gyermekkori allergia befolyásolja a családok mindennapjait, gyakran a szokások vagy az étrend megváltoztatására van szükség. A gyermekkori allergia tünetei nagyon zavaróak lehetnek, súlyos esetben pedig életveszélyesek is lehetnek. Szülőként fontos ismerni a gyermekkori allergia tüneteit és kezelését és azt is, hogy mit tehetünk vészhelyzet esetén. Szerencsére a gyermekkori allergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetek kialakulása is megelőzhető. A gyermekkori allergia leggyakrabban ételallergiát jelent, de ezen betegségek között tartjuk számon az ekcémát, az atópiás dermatitist és az asztmát is.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A gyermekkori allergia tünetei több szervet is érinthetnek. A gyermekkori allergia tünetei attól függenek, hogy mi okozta az allergiás reakciót. Amennyiben valami csak a bőrrel érintkezett, előfordulhat, hogy csak ott alakulnak ki lokálisan tünetek. Az ételallergia esetén jellemzőek a gasztrointesztinális tünetek. A gyermekkori allergia legsúlyosabb formája az anafilaxiás sokk, amikor több szervrendszer is érintett. Az anafilaxiás sokk a légzés leállásához és halálhoz is vezethet, ha nem kezeljük időben.
A gyermekkori allergia általában az arra hajlamos csecsemőknél, kisdedeknél fordul elő. Számos tényezőt ismerünk, ami hajlamosíthat egy gyermeket arra, hogy kialakuljon nála allergia. Általában ezek közül több tényező, együttes előfordulása esetén alakul ki a gyermekkori allergia. A gyermekkori allergia hajlamosító tényezői:
Az allergiás hajlamot atópiás hajlamnak is nevezik. Az atópiás hajlam önmagában még nem betegség, de könnyebben kialakulhatnak ezeknél a gyermekeknél atópiás betegségek. Fokozott kockázat áll fent a krónikus hörghurut, asztma, allergiás rhinitis, allergiás conjuctivtis és az ételallergia kialakulására. A különböző betegségek általában típusos életkorokban jelentkeznek. Az atópiás menetelés a különböző allergiás betegségek életkorok szerinti kialakulásának sorrendjét jelenti. Az atópiás gyermekek esetében a betegségek követhetik egymást. Az atópiás menetelés a különböző allergiás betegségek életkorok szerinti kialakulásának sorrendjét jelenti. Az a csecsemő, akinek száraz, viszkető bőre igényelt babakorában kezelést, a későbbi életkorban más allergiákra is hajlamos lehet. Az allergiás reakció legsúlyosabb formája, ami akár életveszélyes is lehet, ha a beteg, vagy a környezetében lévők nem ismerik fel idejében a tüneteket. Kapcsolódó cikkünk
Ön tudja, mit tegyen anafilaxiás sokk esetén?
A gyermekkorban jelentkező leggyakoribb allergiák:
Az allergia vizsgálatának módja függ a panaszok jellegétől és a gyermek életkorától is. Kisebb gyermekeknél rendszerint vérvizsgálattal mutatják ki, hogy mi okozza a tüneteket. 2 éves kor felett bőrpróba (Prick-teszt) is végezhető. Molekuláris allergiadiagnosztika is végezhető 1 év feletti gyermekek esetében akkor, ha szakorvos írja elő a vizsgálatot. A molekuláris allergiadiagnosztika előnye, hogy egy vérvételből egyszerre több száz allergén komponenst vizsgál, így pontos meghatározást tesz lehetővé. A komponens alapú eljárással nemcsak az allergén mutatható ki, hanem annak fehérje komponensei is. Nem mindegy, hogy a páciens arra a komponensre allergiás, amely enyhe tüneteket okoz, vagy arra, amely a már említett anafilaxiás sokkot is okozhatja. Haspuffadás gyermekkorban - Gyermekgyógyászati KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Pollenallergia gyermekkorban - Allergia Központ
Sokat puffad? Irány a hasi ultrahang - Ultrahang Központ
Allergiás a gyermekem? Ezt árulja el a vérvizsgálat - Gyermekgyógyászati Központ
A gyermekkori allergiák kezelése komplex folyamat, amely orvosi beavatkozást és egyéni terápiát is igényelhet. A terápiát mindig szakértő gyermek allergológus állítja össze. A gyermekkori allergia kezelésébe fontos bevonni a szülőket és felhívni a figyelmüket a tünetekre és a kezelési lépésekre. A gyermekkori allergia jól kezelhető, ha odafigyelünk az allergén elkerülésére és ismerjük mit kell tenni a tünetek megjelenése vagy súlyosbodása esetén.
A gyermekek körében jelentkező allergia kezelésének módja nagyban függ az allergia fajtájától. Ha a gyermeknél légúti allergia jelentkezik, például pollen allergia, akkor általában gyógyszeres kezelés indokolt. A gyermekkori allergia kezelési lehetőségei:
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.