Szakrendelésünk a gasztroenterológia területén az emésztő- illetve immunrendszer megbetegedéseiből fakadó kórképeket kezeli. A gasztroenterológia a belgyógyászat egyik legnagyobb ága, amit emésztési, székelési panaszok vagy hasfájás kapcsán érdemes felkeresni. Visszatérő panaszok esetén felmerülhet az ételallergiák vagy ételintoleranciák diagnózisa, amiket immunológiai vizsgálatokkal tudunk azonosítani.
Mit jelent a gasztroenterológia?
Milyen tünetek esetén érdemes felkeresni a gasztroenterológia szakrendelést?
Milyen betegségek kezelésével foglalkozik a gasztroenterológia?
Hogyan kapcsolódnak össze az allergiák és a gasztroenterológia?
Mire lehet számítani a gasztroenterológia szakrendelés során?
Bejelentkezés gasztroenterológia szakrendelésre
A gasztroenterológia az emésztőrendszer betegségeivel foglalkozó belgyógyászati szakterület. A gasztroenterológia szorosan kapcsolódik az allergiák kezelésével is foglalkozó immunológiához. Gyakori, közismert kórképei közé tartozik például a reflux, cöliákia, Crohn-betegség vagy a colitis ulcerosa. Ezeken túl is nagyon sok akut és krónikus, valamint daganatos betegség kezelésében vesz részt a gasztroenterológia. Életveszélyes eseteket is ellát a gasztroenterológia, miközben más betegeket évtizedekig gondoz. Színesíti még a gasztroenterológia területét, hogy nagyon változatos diagnosztikai és terápiás módszerekre van itt lehetőség. A képalkotó vizsgálatok közül előszeretettel alkalmaznak endoszkópiát, videó endoszkóppal például az egész tápcsatorna láthatóvá válik. A kezelési lehetőségek között is egyre nagyobb teret kapnak az endoszkópos, sebészeti beavatkozások, melyek egyre kevesebb terhet rónak a páciensre és gyors felépüléssel járnak.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A gasztroenterológia egy folyamatosan növekvő szegmense az orvostudománynak, amit évről évre egyre többen keresnek fel. Ennek oka, hogy hogy a gasztroenterológia betegségei és típusos tünetei meglehetősen gyakoriak. Melyikünkkel ne fordult volna elő hasfájás, hasmenés vagy puffadás? Mindezek meglehetősen gyakori emésztőszervi panaszok, amiket életünkben többször is átéltünk. A legtöbb esetben ilyenkor gasztroenteritisz (gyomorrontás) áll a háttérben, ám ha napokig fennállnak vagy visszatérően jelentkeznek a tünetek, mindenképp érdemes felkeresni egy gasztroenterológia szakrendelést és kivizsgálást indítani többek között ételallergiák irányába. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány gyakori panaszt, amik útmutatásul szolgálhatnak ahhoz, hogy mikor érdemes felkeresni a gasztroenterológia rendelést:
Leegyszerűsítve úgy mondhatjuk, hogy a nyelőcsőtől kezdve a végbélig minden szerv elváltozásai a gasztroenterológia hatáskörébe esnek. Ezeket a betegségeket többféleképpen is csoportosíthatnánk, ám klasszikusan szervenként szoktuk bemutatni őket a gasztroenterológia tárgyalása során. Az alábbiakban tehát összegyűjtöttük, hogy mik a leggyakoribb betegségek a gasztroenterológia területén:
A gyermekkori táplálékallergia előfordulása 6-8% körüli, a 3 év alatti gyermekek körében. Ezen belül is különösen magas, mintegy 3% a tehéntejfehérje-allergiás betegek száma. Gyakran okoz még allergiás panaszokat a tojás, szója, búza, földimogyoró is. A táplálékallergia a bőrön, a gyomor-és bélrendszerben és a légutakban is tüneteket okozhat.
A gasztroenterológia betegségein belül gyakran találkozunk olyan kórképekkel, amik allergia talaján alakultak ki. Az allergiák ugyanis nemcsak bőr, vagy légzőszervi tüneteket okozhatnak, hanem az emésztőrendszerünket is érinthetik. Az alábbiakban bemutatunk néhány példát olyan betegségekre, amik a gasztroenterológia tárgykörébe tartoznak, de allergia talaján jöttek létre. Ilyenek lehetnek például a következők:
A gasztroenterológia szakrendelés a többi ellátóhoz hasonlóan egy beszélgetéssel kezdődik. A gasztroenterológia területén jártas munkatársaink alaposan kikérdezik a pácienst a tüneteiről, korábbi betegségeiről, családi kórtörténetéről és az életmódjáról. Meghallgatják, hogy mi a fő panasz és ez miben nehezíti meg a beteg mindennapjait. A gasztroenterológia krónikus betegségei esetén hosszú távú, akár egész életre szóló kezelésre lehet szükség. Mindezek miatt rendkívül fontos, hogy jó viszony alakuljon ki a beteg és a gasztroenterológia szakorvosa között. Ehhez viszont látni kell a teljes képet és jól indítani, megalapozni a kapcsolatot. Az anamnézis mellett a fizikális vizsgálat is sokat segíthet a gasztroenterológia kivizsgálása során, valamint a labor- és képalkotó vizsgálatok. A laborvizsgálatok során gyulladásos paramétereket, valamint allergiára utaló jeleket kereshetnek. A gasztroenterológia képalkotó vizsgálatai közül azonnal, ágy mellett is elérhető az ultrahang, melynek segítségével látótérbe hozhatóak és vizsgálhatóak a hasüregi szervek. Részletesebb képet adhat egy CT vagy MRI vizsgálat. A gasztroenterológia egyik sajátossága, hogy gyakran alkalmaznak endoszkópos eljárásokat is, például kolonoszkópiát vagy gasztroszkópiát. Ezek nem csupán minimálisan invazív, diagnosztikus eszközök, hanem lehetőséget adnak az azonnali beavatkozásra, például egy polip eltávolítására. Így kapcsolódik össze a gasztroenterológia és a sebészet. Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Pászthory Erzsébet
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.