A Budai Allergiaközpontban mód van a fogászatban használt anyagok allergiatesztelésére. Beleértve a fogászati tömöanyagok, segédanyagok, lenyomatanyagok és fémek teljes körét. Továbbá a fogászatban használatos gyógyszerek allergiatesztelése is lehetséges. Ilyenek például a lokális érzéstelenítők, az antibiotikumok és egyéb gyógyszerek.
A fogászati allergiákat két csoportba soroljuk: a kezelés során azonnal, vagy nagyon rövid időn belül fellépő reakciók, illetve a késői, több hét, hónap, vagy akár év múlva megjelenő késői fogászati allergiák.
Elsősorban fogászati kezelés során felhasznált gyógyszerek okozhatják: helyi érzéstelenítők, fertőtlenítők, helyi kezeléshez használatos szerek. Ilyenek például a formaldehid, melynek irritatív és allergiát kiváltó hatása egyaránt ismert.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Széles körű ipari és mezőgazdasági használata mellett az egészségügyben fertőtlenítőszerként használatos.
A kolofóniumot lenyomati anyagok, polírozó szerek tartalmazhatják.
Az eugenolt különböző fogászati kezelőszerek, cink oxidos cementek tartalmazzák. Okozhatnak hirtelen, néhány órán belül fellépő allergiás tüneteket az újabban gyakran használt fehér színű, fényre kötő tömőanyagok is.
A rövid időn belül jelentkező allergiás reakció jellemző tünete a beavatkozás helyén, vagy közvetlen környezetében kialakult vizenyő. Amennyiben a vizenyő terjed, testszerte kiütések jelentkezhetnek, nehézlégzés alakul ki, az ajkak, szemek megduzzadnak, az elsősegély után azonnali orvosi kezelés indokolt.
Okozói döntően a fémek, elsősorban:
nikkel,
króm,
kobalt,
arany,
réz,
palládium,
titán
Nikkel főként egyes ékszerekben, bizsukban található, ám Dr. Moric Krisztina allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosától megtudtuk, hogy bizonyos ételek is nagyobb mennységben tartalmazhatják. Fontos ismerni, hogy melyek ezek az élelmiszerek, mivel fogyasztásuk akkor is tüneteket okozhat, ha bőrünk nem érintkezik nikkel tartalmú tárggyal.Kapcsolódó cikkünk
Nikkel allergia: nem csak az ékszerekre kell figyelni!
A nikkel túlérzékenység gyakran társul króm és kobalt érzékenységgel, valamint palladium és réz allergiával .A szájüregi tünetek és az ajkak kiszáradása, berepedezése, kisebesedése mellett a nikkeltartalmú fémekkel való érintkezés helyén - kézen, alkaron, nőknél nyakon, fül környékén - kialakuló jellegzetes bőrtünetek hívhatják fel rá a figyelmet.
A késői allergiás reakciót okozó anyagok közé sorolható a már ritkán használt amalgám és higany is. A higanyt a gyógyászatban konzerválószerként használják, de ezen kívül számos más területen alkalmazzák (rozsdavédők, galvanizáló anyagok, aranyozó-, ezüstözők, festékek). A fogászatban az amalgám tömések alkalmazása idején növekedett meg a higany által okozott allergiás problémák száma. Az előző csoportban említett fényre kötő tömőanyagok okozhatnak késői allergiás reakciót is.
A tünetek ez esetben a szájban elhúzódóan jelenlévő nyálkahártya gyulladás, sebek, fekély-szerű elváltozások, más esetben - igen gyakran - tartósan fennálló égő, csípő érzés formájában jelentkeznek. Allergiás reakció jelentkezhet az arcon megjelenő, tartósan fennálló bőrkiütések formájában is. A panaszokat rendszerint az őket kiváltó pótlás, vagy tömés eltávolítása teljesen megszünteti.
Téma szakértői
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.