Fémallergia vizsgálata

Módosítva: 2022.08.08 11:38

Kapcsolódó cikkünk

5 meglepő dolog a fémallergiáról

Az arra érzékenyeknél elsősorban bizsuk viselése során jelentkeznek panaszok. Égő, viszkető érzés, bőrvörösség, viszketés jelzi, ha allergiásak vagyunk az ékszer valamelyik fém összetevőjére. A tünetek meg is szűnnek, ha levesszük a nyakláncot, vagy fülbevalót. Ám a fémallergia ennél összetettebb problémákat is okozhat, sokszor például még az allergénmentes fémekben sem bízhatunk meg, tudhatjuk meg Dr. Balogh Katalin allergiológustól.

A fémallergia vizsgálatára két általánosságban leggyakrabban használt tesztelési módszer létezik. Egyik az epicután teszt, másik a limfocita-transzformációs teszt. Az Allergiaközpontban epicután teszt elvégzésére van lehetőség.

Epicután teszt

Az epicután teszt során az egyes fémeket, illetve vegyületeiket tartalmazó tesztkészítményeket viszik fel a hát bőrére egyesével, melyet egy speciális ragtapasz segítségével "rögzítenek". Az eredményt az allergén felvitelének helyén kialakuló bőrelváltozások fajtájából és mértékéből állítják össze. A bőrreakciókat négy napon keresztül naponta kell leolvasni.

Nézze meg a teszt sort itt >>

LTT

A limfocita-transzformációs teszt azon fémek esetén végezhető el, melyek specifikus T limfociták képződését váltják ki. A specifikus T limfocita elraktározza magában a fém "tulajdonságait", aztán a fémmel való második találkozáskor ezek alapján felismeri azt, és aktiválódik. Az aktiválódás egyrészt a specifikus T limfocita számának növekedését, másrészt specifikus ellenanyagtermelődését jelenti. Amennyiben egy üvegcsészében a vizsgált személy vérét összehozzuk a kérdéses fémmel, úgy érzékenység megléte esetén a vérben található specifikus T limfociták ugyanúgy aktiválódnak, mint tennék a szervezeten belül. Ezt az aktivációt mérhetjük, és jellemezhetjük vele az érzékenység meglétét.

Budai AllergiaKözpontban vizsgálható fémek:

Ammónium-hepta-molibdát Kobalt-klorid
Ammónium-tetrakloro-platinát Kobalt-szulfát
Cink Króm (III) klorid
Cink-klorid Króm-szulfát
Cirkónium-oxid Nátrium-tioszulfáto-aurát
Ezüst-kolloid Nikkel-szulfát
Gallium-oxid Ón (II) klorid
Higany Palládium-klorid
Higany-amidoklorid Réz-szulfát
Indium-klorid Ruténium
Kadmium-klorid Tantál
Kálium-dicyano-aurát Titán (IV) oxid
Kálium-dikromát Vas-klorid
Kálium-króm (III) szulfát Vas-szulfát

Meleg környezetben a fémallergia teszt elvégzése nehezen kivitelezhető, mert az izzadt testrészen az allergének elfolyhatnak. Keressen bennünket a +36 30 236 9139-es számon az időpontfoglalással kapcsolatban. 

Téma szakértői

Dr. Moric Krisztina

Dr. Moric Krisztina

allergológus és klinikai immunológus, fül-orr-gégész
Dr. Balogh Katalin

Dr. Balogh Katalin

allergológus, fül-orr-gégész

Hírek

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípés is okozhat súlyos bőrtüneteket – ez a teendő vele

A szúnyogcsípések többnyire nem igényelnek különösebb kezelést. Előfordulhat azonban, hogy akár tenyérnyi nagyságú duzzanattal, fájdalommal járó elváltozásokat is okozhatnak a kellemetlen kis vérszívók. A Skeeter-szindróma a heves tünetek ellenére nem életveszélyes állapot – nyugtat meg mindenkit dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológusa.

További részletek
Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

Méh-és darázscsípés? Az ijesztő tünetek nem mindig jelentenek allergiát!

A méh- illetve darázsfélék csípése egyaránt fájdalmas, azonban a csípés helyén kialakuló bőrtünetek legtöbbször teljesen ártalmatlanok – mondja. dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont allergológus és klinikai immunológus orvosa, akit arról kérdeztünk, milyen tünetek utalhatnak a csípések kiváltotta allergiás reakcióra.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK