Hogyan diagnosztizálható a fémallergia?

A fémallergia megállapítására két általánosságban leggyakrabban használt tesztelési módszer létezik. Egyik az un. epicután teszt, másik a limfocita-transzformációs teszt.

Az epicután teszt során az egyes fémeket, illetve vegyületeiket tartalmazó tesztkészítményeket viszik fel a hát bőrére egyesével, melyet egy speciális ragtapasz segítségével "rögzítenek". Az eredményt az allergén felvitelének helyén kialakuló bőrelváltozások fajtájából és mértékéből állítják össze. A bőrreakciókat négy napon keresztül naponta kell leolvasni.

A limfocita-transzformációs teszt azon fémek esetén végezhető el, melyek specifikus T limfociták képződését váltják ki. A specifikus T limfocita elraktározza magában a fém "tulajdonságait", aztán a fémmel való második találkozáskor ezek alapján felismeri azt, és aktiválódik. Az aktiválódás egyrészt a specifikus T limfocita számának növekedését, másrészt specifikus ellenanyagtermelődését jelenti. Amennyiben egy üvegcsészében a vizsgált személy vérét összehozzuk a kérdéses fémmel, úgy érzékenység megléte esetén a vérben található specifikus T limfociták ugyanúgy aktiválódnak, mint tennék a szervezeten belül. Ezt az aktivációt mérhetjük, és jellemezhetjük vele az érzékenység meglétét. 

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK