Epicután teszt a Prick teszthez hasonlóan a bőrre helyezett allergénnel történik. Eltérés azonban, hogy itt azon allergéneket vizsgáljuk, ahol a tünetek mögött kevésbé az IgE ellenanyagok, mint inkább a limfocita fehérvérsejtek játszanak szerepet.
Ilyen allergiák esetén a tünetek lasabban alakulnak ki, ezért az epicután teszt időtartama is hosszabb, akár egy hetet is igénybe vehet. A tünetek megjelenése elsősorban az allergéntől függ.
A tartós bőrön való tartás miatt az epicután tesztnél az allergént a hát bőrére helyezzük, ahol több óráig-napig fennmarad. A tüneteket rendszeres időközökben - pár perc, pár óra, pár nap múlva olvassuk le.
Mikor pozitív az epicután teszt?
Milyen allergének esetén működik az epicután teszt?
Mi a különbség az epicután teszt és a prick teszt között?
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az epicután teszt, más néven tapaszteszt vagy bőrallergia-teszt, olyan diagnosztikai eljárás, amely a kontaktallergiák kimutatására szolgál. Az epicután teszt során az allergéneket (az allergiát kiváltó anyagokat) tartalmazó kis mennyiségű anyagot (pl. allergén oldatokat) helyeznek egy tapaszra. Ezután a tapaszt a bőrre ragasztják, és a páciens viseli egy előre meghatározott időn keresztül, általában 48 órán át vagy esetleg egy hétig.
Az epicután teszt lényege, hogy az allergének a bőrön keresztül hatnak a szervezetre, és azoknál a személyeknél, akik allergiásak az adott anyagra, a bőrön észlelhető lesz gyulladásos reakció. Az epicután teszt során keletkező kis kiütések, vörösség, duzzanat vagy viszketés jelezhetik az allergiás reakciót. Az allergének kis mennyiségben, szabályozott körülmények között kerülnek alkalmazásra, hogy minimalizálják az esetleges túlérzékeny reakciók kockázatát.
Az epicután tesztet általában bőrgyógyászok végzik. Bőrallergiák diagnózisában és azok okainak azonosításában használják. Fontos azonban megjegyezni, hogy az epicután teszt eredményei csak egy részletképet nyújtanak az érintett allergiás állapotáról. Az orvosok további információk gyűjtéséhez és az allergiás reakciók pontosabb megértéséhez más teszteket is alkalmazhatnak és a páciens általános egészségi állapotát is figyelembe veszik a diagnózis felállításakor.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az epicután teszt eredményei alapján az orvosok olyan információkat szereznek, amelyek segítik őket az allergiás reakciók súlyosságának és azok okozó tényezőknek a megértésében. A teszt során kimutatott bőrreakciók mértéke és típusa alapján az orvosok felmérhetik, milyen erősen reagál a páciens immunrendszere az egyes allergénekre.
Ezen felül az epicután teszt alkalmazható arra is, hogy azonosítsa, mely környezeti vagy munkahelyi tényezők okozhatnak allergiás reakciókat. Ez segíthet azonosítani azokat a környezeti elemeket, amelyekkel a páciens érintkezhet, és amelyek kiváltják az allergiás tüneteket. Például bizonyos vegyi anyagok, növények vagy más szennyeződések lehetnek felelősek az allergiás reakciókért.
Az orvosok az epicután tesztből szerzett információknak a birtokában személyre szabott kezelési tervet alakíthatnak ki. Ez a terv magában foglalhatja azokat az óvintézkedéseket, amelyek segítik a pácienset az allergiát kiváltó tényezők elkerülésében, például speciális munkahelyi vagy otthoni intézkedéseket. Emellett a terápiás terv tartalmazhat gyógyszereket, immunmodulátorokat vagy más típusú kezelést, amelyek célja az allergiás tünetek enyhítése és az életminőség javítása. Mindezeken keresztül az orvosok hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a páciens aktívan részt vegyen az allergiás reakciók minimalizálásában és kezelésében.
Az epicután teszt elvégzése egy speciális bőrvizsgálati eljárás, amelynek célja a bőrreakciók kiváltó okainak, vagyis az allergéneknek az azonosítása. A teszt menete a következő lépésekből áll: Dr. Balogh Katalin allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosa 2008 óta foglalkozik az allergia kezelésének egyetlen oki terápiájával, az allergén-specifikus immunterápiával. Azóta több száz beteget kezelt eredményesen, felnőtteket és gyerekeket egyaránt. Tapasztalatairól és az eddig elért eredményekről kérdeztük.Kapcsolódó cikkünk
Hét év tapasztalata az immunterápiáról
Az epicután tesztnél
Az epicután teszt ambulánsan kivitelezhető. Annyi fontos, hogy a hátat a tesztelés alatt mosni nem szabad, nem izzadhat meg.
Az epicután teszt eredményei alapján az orvosok meg tudják határozni, mely allergének váltottak ki reakciót, és ez segíthet az allergiás reakciók okainak azonosításában és a személyre szabott kezelési terv kialakításában. Fontos megjegyezni, hogy az eljárást csak képzett orvos végezheti el, és mindig az egyéni kórtörténet és állapot figyelembevételével tervezik és végzik el.
Az epicután teszt eredménye akkor pozitív, amikor a bőrreakciók a tapaszon alkalmazott allergénekkel szemben megjelennek. Ezek a reakciók különböző formában tűnhetnek fel, például csalánkiütés, kiütések, viszketés, duzzanat. A pozitív eredmény azt jelzi, hogy a páciens bőre érzékenyen reagál a tesztelt allergénekre, vagyis allergiás az adott anyagra.
A pozitív epicután teszt azt sugallja, hogy a páciens érzékeny az adott allergénnel szemben, és azok valószínűsíthetően kiválthatnak allergiás reakciókat. Az orvosok azonban mindig figyelembe veszik a páciens tüneteit is az epicután teszt eredményének értékelésekor. Ezáltal a pozitív eredmények segíthetnek az allergiás reakciók okának azonosításában és a speciális terápiás terv kidolgozásában.
Az epicután teszt széles körűen alkalmazható különböző típusú allergének tesztelésére.
Például:
Fontos megjegyezni, hogy az epicután tesztet az orvosok a páciens kórtörténete és tünetei alapján választják ki. A tesztelt allergének az orvosi szakvélemény és az aktuális szakmai irányelvek alapján kerülnek meghatározásra. Csalánkiütés gyerekeknél – ezekre figyeljünk kivizsgálás előtt-AllergiaKözpont Fémallergia- Allergiaközpont Pikkelysömör vagy seborrhoeás dermatitisz? Hasonló, de nem ugyanaz-DermaticaKözpont Ekcéma- DermaticaKözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Az epicután teszt és a prick teszt két különböző típusú bőrvizsgálat, amelyeket az allergiás reakciók és azok kiváltó okainak azonosítására alkalmaznak. A két tesztnek eltérő az eljárási metódusa és a vizsgált reakciók típusa. Íme, a főbb különbségek a prick teszt és az epicután teszt között:
Összességében mindkét teszt típusa segít az allergiás reakciók azonosításában, azonban eltérő módon valósul meg az allergének bőrbe juttatása és a reakciók értékelése. Az orvos a páciens kórtörténete és tünetei alapján választja ki, hogy az epicután teszt vagy a prick teszt lesz a megfelelő, az adott helyzetben. Vélemények dr. Vincze Ildikóról>>> Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Vincze Ildikó
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.