Az ekcéma többnyire allergiás válaszreakcióként kialakuló krónikus bőrgyulladás. Az ekcéma tünetei szabad szemmel is jól láthatóak. Vörös foltokkal, először nedvedző hólyagocskákkal jelentkezik, mely hólyagok felszakadva beszáradnak. Az ekcémás tüneteket rohamszerű viszketési ingerek kísérik.
Ekcémával kapcsolatos szolgáltatásaink az Allergia Központban
Milyen betegség az ekcéma?
Milyen tünetekkel jelentkezik az ekcéma?
Milyen típusai vannak az ekcémának?
Milyen okai lehetnek az ekcéma kialakulásának?
Hogyan történik az ekcéma kivizsgálása?
Hogyan kezelhető az ekcéma?
Mire kell odafigyelni az ekcéma érintettjeinek?
Az ekcéma egy krónikus bőrbetegség, melyet gyulladás és viszketés kísér. Az ekcéma hétterében a genetikai tényezőkön túl az immunrendszer túlzott reakciója áll a különböző környezeti allergénekre. Az ekcéma a bőr felső rétegének gyulladását jelenti, amely számos okból kialakulhat. Az ekcéma tünetei változatosak lehetnek és az érintettek életminőségét jelentősen befolyásolhatják. Az ekcéma tünetei időszakosan fellángolhatnak, majd hosszabb-rövidebb időre javulhatnak. Az ekcéma gyakran már gyermekkorban jelentkezik, de felnőtteknél is kialakulhat. Az ekcéma különböző típusai különböztethetőek meg, legismertebb az ún. atópiás, vagyis genetikailag hajlamos személyeknél kialakuló ekcéma (vagy más néven atópiás dermatitisz), valamint a kontakt-, vagyis valamilyen allergénnel történő érintkezés hatására kialakuló ekcéma.
Az ekcéma tünetei tipikusak, de könnyen összetéveszthetőek más bőrbetegséggel. Az ekcéma tünetei szabad szemmel is látható bőrelváltozásokat okoznak. Az ekcéma általában a következő tünetekkel jellemezhető:
Az ekcéma, vagy más néven dermatitisz típusai hasonló tünetekkel jelentkeznek, azonban különböző okok állnak a hátterükben. Ennek következtében az ekcéma pontos típusát is meg kell határozni a diagnózis alkotáskor, ugyanis ez alapján lehet döntést hozni az ekcéma legjobb kezelési tervét illetően. Az alábbiakban összefogaltuk az ekcéma négy, gyakori típusát.
Az ekcéma egyik leggyakoribb típusa az atópiás dermatitisz. Ennek tünetei az esetek legalább 80 %-ában már az első életévben azonosíthatóak, kis részük pedig felnőttkorig is fennáll vagy akkor kezdődnek az ekcéma tünetei. Az atópiás ekcéma lokalizációja is tipikus, valamint a kisgyermekkori forma bőrtüneteinek helye is jellemzően eltér a felnőttkori formától. Az atópiás ekcéma vezető tünetei a viszketés (az ehhez társuló nyugtalanság, alvászavar kisgyermekkorban az egész család életminőségét leronthatja), a vakarózás által kiváltott bőrjelenségek: a bőrszárazság, bőrpír, majd lichenifikáció.
Az atópiás ekcéma összefügg a kisdedkori étel allergiákkal, különösen a tejfehérje allergiával. Az atópiás ekcéma gyakran az atópiás alkatúaknál alakul ki, akik hajlamosak a későbbi légúti szenzibilizálódásoknak, az asztma, valamint más allergiák kialakulásának. Az atópiás ekcéma kiváltó oka sajnos igen gyakran ismeretlen marad. Általános, hogy csecsemőkorban a tejfehérje allergia jelentkezik ekcéma formájában, azonban ez az összes esetnek csak kis százaléka. Atópiás ekcéma felnőttkorban is jelentkezhet, azonban a beteg részletes kikérdezése során rendszerint felfedezhetők olyan korábbi tüneteket, amelyek a betegségre való hajlamot, az atópiás hajlamot előre jelezhették. Ez lehet például a nagyon száraz bőr, vagy allergiás tünet, szénanátha.
A kontakt, allergiás ekcéma sok szempontból egyszerűbb, mint az atópiás dermatitis. Az allergiás ekcéma esetében - az atópiás dermatitissel szemben - szinte minden esetben könnyen azonosítható a kiváltó ok. Leggyakrabban valamely ékszer, kozmetikum, esetleg nadrággomb bőrrel való érintkezési helyén fordul elő a kontakt allergiás ekcéma. Az ekcéma tünetei itt is a vörös folt, viszketés. A kontakt allergiás ekcéma az ekcéma leggyakoribb oka a felnőttek között. A leggyakoribb konkakt allergiás ekcémát kiváltó anyagok: fémek, latex, kozmetikumok, tartósító szerek, illatanyagok. Kontakt allergiás ekcéma kezelése helyi szteroidos kenőcs, gondos bőrápolás, illetve első helyen a kérdéses allergén kerülése révén történik.
A seborhheás ekcéma tünetei kissé különbözőek az ekcéma többi típusától. A seborrheás ekcémát fokozott zsírosodás és korpázó hámlás jellemzi a faggyúmirigyekben gazdag bőrfelületeken. Ilyen például a fejbőr, amely erősen viszket és hámlik a seborrheás ekcéma esetén. A szemöldöknél és az arcon foltokban hámló bőr is a seborrheás ekcéma tünete.
A mikrobiális ekcéma kialakulásának hátterében patogének azonosíthatóak. A mikrobiális ekcéma kórokozói baktériumok vagy gombák lehetnek. Az ekcéma e fajtájánál a végtagokon és a törzsön jelennek meg viszkető, hámló gócok. A tünetek megszüntetéséhez meg kell találnunk a probléma forrását. Ha a gyulladásos gócot megszüntetjük, az ekcémás panaszok is megszűnnek.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az ekcéma kialakulásának pontos oka nem teljesen ismert. Valószínű, hogy az ekcéma kialakulásában több tényező is szerepet játszik, melyek a következők lehetnek:
Ha napos időben hosszabb időt tölt a szabadban és kiütések, csalánkiütés vagy ekcémás tünetek jelentkeznek a bőrén, akkor érdemes a szedett gyógyszerek, használt krémek betegtájékoztatóit is elolvasni. Bizonyos fényérzékenységet okozó készítmények miatt is jelentkezhetnek panaszok. Dr. Brezán Edina, a Budai Allergiaközpont bőrgyógyász, kozmetológus orvosa elmondta, hogy mit tegyünk ilyen esetben.
Az ekcéma kivizsgálása bőrgyógyász vagy allergológus szakorvos segítségével történik. Az ekcéma diagnózisa általában a beteg kórtörténetének, a tünetek fizikai vizsgálatának és egyéb kiegészítő vizsgálatoknak köszönhetően történik. A kivizsgálás során fontos nagy hangsúlyt fektetni az anamnézisre, ugyanis az ekcéma okának kiderítése segít a terápia felállításában, valamint az ekcéma újabb epizódjának fellángolásában is. Fontos emellett kizárni más bőrbetegségeket, mint például a pikkelysömört, valamint meghatározni az ekcéma típusát. Az ekcéma diagnózisának részeként néha vérvizsgálatokat, allergia tesztet vagy bőrbiopsziát végezhet el az orvos. Az atópiás hajlam meghatározása érdekében ki kell térni az ételallergia, az asztma és az allergiás rhinitis tüneteire, valamint szükség esetén további vizsgálatokat kérni ezek felderítése érdekében.
Az ekcéma kezelése általában komplex és egyéni megközelítést igényel. Az ekcéma nem mindig gyógyítható véglegesen, de a gyulladás megszüntetésével, az esetleges allergének kerülésével tünetmentes állapot érhető el. Az ekcéma kezelése egy hosszú és türelmet igénylő folyamat, de a megfelelő kezelési stratégiával és életmódbeli változtatásokkal az érintettek jelentősen javíthatják életminőségüket és csökkenthetik az ekcéma tüneteit. Azonban az ekcéma minden esete más, ezért fontos, hogy az egyéni kezelésről az orvossal egyeztessenek az érintettek. A következő módszerek gyakran alkalmazottak az ekcéma kezelésében:
Az ekcéma érintettjei számára fontos az egészséges életmód és a megfelelő bőrápolás. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány további tanácsot az ekcéma tüneteinek enyhítése érdekében:
Vélemények dr. Brezán Edináról >>>
Rendelés típusa:
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.