D-vitamin hiány tünetei és kivizsgálása

D-vitamin hiány tünetei és kivizsgálása

Módosítva: 2023.11.15 11:38

A D-vitamin (más néven kalcitriol) egyike a zsírban oldódó vitaminoknak. Feladata nem korlátozódik az egészséges csont anyagcserére. Egész szervezetet érintő hatásánál fogva befolyásolja az immunrendszer működését, sőt, a szív- és érrendszeri problémák, a daganatos megbetegedések és a cukorbetegség is összekapcsolható a D-vitaminhiánnyal.

Miért szükséges a D-vitamin szint kivizsgálása?

1. Azért, hogy ne mindenki véletlenszerű mennyiségben szedje a D-vitamint, ugyanis csak a szervezet számára egyénileg szükséges mennyiség szedhető veszélytelenül! Ennek a mennyiségnek a megállapításához kell a D-vitamin szint vizsgálat.

2. Azért, hogy a szakorvos igazolni tudja a D-vitamin hiányt, a pótlás érdekében.

3. A D-vitamin-pótlás hatásosságának monitorozása érdekében.

D-vitamin jelentősége

A D-vitamin hatása nem korlátozódik a csontanyagcserére, hanem az immunrendszer működését befolyásolva a szervezet működésére hatással van. Számos betegség megelőzésében játszik kiemelt szerepet. A D-vitamin zsírban oldódó, elraktározódó vitamin. Valójában nem is egy vitaminról, hanem egy hormonszerű anyagról van szó, mely szervezetünkben előalakjaiból (D1-, D2-, D3-vitamin) alakul át aktív D-vitaminná.

A D-vitamin fő forrásai a tej, a tejtermékek, a halak (főként a tőkehalmáj-, csukamájolaj), a tojás és a máj. Az optimális D-vitamin szinthez azonban a táplálkozáson túl a bőrben ultraibolya sugárzás (UV B) hatására keletkező forma.

Online Bejelentkezés

Dr. Pászthory Erzsébet

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

D-vitamin hiány okai

D-vitamin hiány kialakulhat helytelen táplálkozás és kevés napfényen történő tartózkodás következtében.

A napfény kedvező hatása nagyban csökken a magas faktorú fényvédő készítmények alkalmazásával is, amelyek meggátolják az aktív D-vitamin képződést is. D-vitamin hiányt okozhat bizonyos gyógyszerek állandó szedése vagy bizonyos betegségek; pl. felszívódási zavarral járó bélbetegségek, illetve máj- és veseproblémák is.

D-vitamin pótlása

Mekkora D-vitamin mennyiség szükséges? Annak eldöntésére, hogy kinek milyen adagú D-vitamin szedése vagy pótlás javasolt, orvosi vizsgálat szükséges. A vizsgálatok eredményének függvényében lehet megkezdeni a D-vitamin adását.

KORCSOPORT

NAPI DÓZIS

(NE = Nemzetközi Egység)

csecsemők

400-1000 NE

1-6 éves gyermekek

600-1000 NE

6-11 éves gyermekek

600-1000 NE

serdülők

800-1000 NE

felnőttek

1500-2000 NE

túlsúlyos, elhízott felnőttek

3000-4000 NE

várandós nők

1500-2000 NE

D-vitamin-hiány megelőzésére javasolt dózisok Magyarországon

A hazai ajánlások szerint a D3-vitamin biztonságos adagja felnőtt emberben napi 4000 NE.

Miért szükséges feltétlenül szakorvos a D-vitamin pótláshoz?

FONTOS! A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, a szervezetben felhalmozódik és ezáltal komoly mellékhatásai is lehetnek, melyek akár veseelégtelenséghez is vezethetnek. Ezért orvosi tanács nélkül D-vitamin pótlása nem ajánlott.

Kinek ajánlott a D-vitamin szint vizsgálata?

Elhízás esetén: a D-vitamin szerepet játszik a testtömeg szabályozásában, így az elhízást is befolyásolhatja a vérszérum alacsony D-vitamin szintje.

Várandósság vagy szoptatás idején: az édesanyák a megfelelő D-vitamin szint fenntartásával gyermekük asztmás és allergiás megbetegedéseit előzhetik meg. Továbbá védettség szerezhető a későbbi allergiák ellen (ekcéma, pikkelysömör stb.).

Daganatos megbetegedések megelőzésére: a D-vitamin gátolja a daganatos sejtek szaporodását, ezért kiemelt jelentősége van mind a megelőzésben, mind a gyógyulásban.

Gyermekkorban: a csontépülés ilyenkor a legintenzívebb. D-vitamin szükséges a kálcium csontokba való beépüléséhez.

Csontritkulás esetén, idős korban: a legalapvetőbb eset, mikor a D-vitamin pótlására szükség lehet.

Cukorbetegség esetén, illetve annak megelőzésére: D-vitamin-hiányos területeken a cukorbetegség gyakrabban fordul elő, és téli hónapokban, amikor a D-vitamin-hiány gyakoribb, romlik a 2-es típusú cukorbetegek állapota.

Megelőzési célból MINDENKINEK:

  • Télen és tavasszal, napfény szegény hónapokban (októbertől-áprilisig). Szervezetünk télen nem jut elegendő napfényhez, ami az aktív D-vitamin előállításához kell, így a személyre szabott D-vitamin-pótláshoz egyéni vitaminszint felmérés szükségeltetik

  • A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére. A D-vitamin megfelelő szintje csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának rizikóját.

D-vitamin kivizsgálás központunkban

 A vizsgálat laboratóriumi mintavétellel és egy denzitometriás (csontsűrűség) vizsgálattal jár, ami teljesen fájdalommentes. Ezt követően a 2. konzultáció során történik meg az eredmények kiértékelése, és az individuális terápia beállítása.

Az orvosi diagnózis függvényében más irányú kivizsgálás, a súlyos esetek megfelelő helyre történő irányítása biztosított. Csak D-vitamin szint meghatározás és csak denzitometriás vizsgálat is kérhető az orvosi konzultációval együtt. A denzitometriás

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

vizsgálatot partnerintézménynél végezzük.                                                               

Bejelentkezés D-vitamin szint vizsgálatra

D-vitamin-hiány hatása a csontrendszerre

D-vitamin hiányában a csontanyagcserében fontos szerepet betöltő kalcium és foszfor felszívódása nem kielégítő a bélrendszerben, mely a csontok csökkenő ásványi anyag-tartalmához vezet. Ennek következtében különféle csontdeformitások alakulnak ki. Ilyen csontdeformitások a dongaláb, a gerinc, a medence és a mellkas torzulása, melyek az angolkór (rachitis) jellemző tünetei. Az elnevezés onnan ered, hogy a kór először Angliában mutatkozott meg a szegény sorsú, főleg városi gyermekek között a XIX. század végén.

D-vitamin hiány jellegzetes tünetei gyermekkorban

  • sápadt bőr,

  • nagy fej,

  • puha koponyacsontok,

  • boltozatos homlok,

  • elgörbült alsó végtagok („o-láb” vagy dongaláb kialakulása),

  • mellkasi csontok, a bordák deformálódása („tyúkmell”),

  • fokozott hajlam csonttörésre.

D-vitamin hiány enyhébb megjelenési formái:

  • izomzat tónusának csökkenése,

  • fogzás és mozgásfejlődés késése,

  • gyakori légúti fertőzések.

 

Téma szakértője

  • Dr. Pászthory Erzsébet

  • Szakterületek:
    • gasztroenterológus, belgyógyász,
  • Specialitások:
    • irritábilis bél szindróma (IBS)
    • SIBO
    • bél minkrobiom problémáinak kezelése
    • funkcionális bélbetegségek
    • Reflux
    • emésztőszervi panaszok komplex vizsgálata 
    • funkcionális gasztroenterológia – holisztikus gyógyítás, testi és lelki okok feltárása, a pácienssel közösen a gyógyulás útjának megtervezése

    Rendelés típusa:

    • Személyes (rendelői) vizit
    • Felnőtt ellátás (18 év feletti páciensek)
    • magyar és angol nyelvű ellátás / consultation in English available

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek
Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Kontrollálatlan asztma – lehet, hogy a penészgomba az oka?

Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK