Asztma

Az asztma krónikus tüdőbetegség, amit a légutak gyulladásos állapota okoz. A légutak fokozottan érzékennyé válnak a tüdőt érő irritációra, allergénekre. Ez alapján különböztetjük meg az asztma két okát. Allergiás asztma, amit levegőben szálló pollenek, spórák, atkák okoznak, provokálnak. Az asztma másik oka máig nem ismert pontosan, az azonban biztos, hogy az asztma kialakulásában az örökletes faktorok erősteljesen jelen vannak.

A nyálkahártya tartós gyulladása a hörgők falának károsodásához vezet ami a hörgők túlrzékenységét okozza. Ez abban nyilvánul meg, hogy a tüdő hörgők különböző ingerekre gyors beszűküléssel válaszolnak: allergén, füst, vírus, hideg levegő . Az asztma során az átmeneti hörgőszűkület, folyamatosan válik tartós szűkületté megnehezítve a beteg légzését.

A hörgők szűkülete főlleg a kilégzést nehezíti, mivel a mellkasban a nyomás megnő és ezáltal a hörgők előbb elzáródnak. Ez azt okozza, hogy a tüdőből a levegő nem tud távozni, ami oxigén hiányt okoz, a beteg úgy érzi, hogy nem kap levegőt. Nehéz, sípoló légzés alakul ki.

Az asztma nem gyógyítható betegség, de a betegek az asztma gyógyszeres kezelése mellett teljes életet élhetnek, minimális tünetekkel. Az egyre fejlettebb asztma gyógyszerek jelentős javulást jelentettek az elmúlt években az asztmások életminőségében. Az asztma gyógyszeres kezelés mellett az életmódbeli változás is igen fontos az állapot fenntartásában.

Terhesség alatt az asztma kezelésére kiemelt figyelemmel kell lenni a magzat épsége és megfelelő fejlődése érdekében. Bővebben a Terhességi asztma -ról.

Különböző vizsgálatok segítségével megállapítható a pácienseknél, hogy az asztma szerű panaszait tényleg asztma okozza-e. A célirányos asztma kivizsgálást a tüdőgyógyász szakorvosaink végzik és koordinálják. A diagnosztizált asztma esetén a tüdőgyógyász gyógyszeres kezelést indikálhat, szakszerű ellenőrzés mellett.

Bejelentkezés

Hírek

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Tejfehérje-allergiás, mégis minden nap fogyaszthat tejet?

Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.

További részletek

Orvos válaszol

Kérdését itt teheti fel

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK