Az allergiás megbetegedésekkel párhuzamosan az asztma gyakorisága is egyre növekszik napjainkban. Sokszor már kiskorban, az óvodában vagy az iskolában megjelennek az asztma első tünetei. Az asztmás roham később súlyos tüneteket is okozhat, ezért fontos, hogy időben elkezdődjen a kezelése. Az asztma vizsgálata segít felismerni a kórképet, valamint a rendszeres ellenőrzésekkel követhető a betegség lefolyása.
Mit jelent az asztma?
Mikor szükséges az asztma vizsgálata?
Hogyan zajlik az asztma vizsgálata?
Milyen diagnosztikai módszereket tartalmaz az asztma vizsgálata?
Milyen más betegségek zárhatóak ki az asztma vizsgálata során?
Az asztma egy krónikus légzőszervi betegség, amely a légutak gyulladásával és szűkületével jellemezhető. Ennek eredményeként a légutak érzékenyebbé válnak bizonyos irritáló tényezőkkel szemben. Olyan anyagok is a légutak válaszreakcióját válthatják ki, ami egészségeseknél még nem okoz reakciót; például a por, pollen vagy a hideg levegő. A légutak válaszreakcióját nevezzük asztmás rohamnak. Az asztmás rohamok során a légutak összehúzódnak, ami légszomjat, köhögést és nehézlégzést okozhat.
Az asztma tünetei tehát nem állandóak, hanem rohamokban jelentkeznek. Vannak tünetmentes időszakok, majd hirtelen erős légszomj alakulhat ki bizonyos irritáló tényezők hatására. Az asztma kiváltó okai, súlyossága és az asztma tünetei egyénenként változhatnak. Sajnos nem minden esetben van lehetőség arra, hogy elkerüljük az irritáló anyagokkal való érintkezést, éppen ezért mindig felkészültnek kell lenni egy asztmás rohamra és gyorsan cselekedni. Az asztma kezelése alapvetően gyógyszerekkel történik, amelyek célja a gyulladás gyors csökkentése és a légutak tágítása asztmás roham esetén. Az inhalálható gyógyszerek (inhalátorok) a leggyakrabban alkalmazott szerek, mivel közvetlenül és gyorsan juttatják a légutakba a hatóanyagokat. Emellett a betegek oktatása is fontos, hogy megtanulják hogyan enyhíthetőek az asztma tünetei és hogyan kerülhetőek el az irritáló tényezők. Az asztma kezelése során a cél lehetőség szerint megelőzni az asztmás rohamokat, ha pedig mégis kialakulnak, akkor gyorsan oldani őket.
Az asztma vizsgálata és kezelése csak szakorvosi felügyelet mellett történhet meg. Érdemes tudni, hogy az asztma egy krónikus betegség, ami hosszú kezelést igényel, és gyakran van szükség a kezelés módosítására. Éppen ezért érdemes olyan szakemberekhez fordulni, akikkel kiépíthető egy bizalmas, jó együttműködés. Ez elősegítheti az asztma vizsgálata során a rendszerességet és magát a sokkal hatékonyabb kezelést is. Habár nem könnyű együtt élni az asztma betegségével, idővel és jó orvos-beteg viszony esetén meg lehet tanulni, hogy előzzük meg az asztmás rohamokat és hogyan kezeljük gyorsan őket. Összességében így asztmával együtt is félelemtől mentes és teljes életet lehet élni.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az asztma egy egyre gyakoribbá váló betegség napjainkban, így egyre többször történik meg az asztma vizsgálata. Sok olyan tünet van, aminek kapcsán felmerül az asztma gyanúja, ilyenkor érdemes az asztma vizsgálata során kizárni vagy megerősíteni ezt a kórképet. Az esetek egy részében előfordulhat, hogy más ok, például fertőzés állt az asztmához hasonló tünetek hátterében, de az alapos kivizsgálás ilyen esetekben is hasznos. Akkor is jól jöhet az asztma vizsgálata, ha valakinek a családjában előfordult már asztma, vagy több úgynevezett ,,atópiás” betegsége is van (például ételallergia, atopiás dermatitisz). Ha van családi hajlam az asztmára, akkor már az asztma kezdeti tüneteinek észlelésekor érdemes orvoshoz fordulni. Ha korán megtörténik az asztma vizsgálata, kezeléssel megelőzhető az egyre súlyosabb rohamok kialakulása.
Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány konkrét példát, amikor érdemes lehet orvoshoz fordulni az asztma vizsgálata érdekében:
Már ismert asztmás betegeknél is hasznos lehet az asztma vizsgálata. Javasolt például az asztma vizsgálata, ha a meglévő asztmás tünetek súlyosbodnak, gyakrabban jelentkeznek, vagy ha a korábban hatékony kezelések már nem nyújtanak elegendő enyhülést. Ezeken kívül is érdemes rendszeresen orvoshoz járni az asztma vizsgálata érdekében, hogy nyomon követhető legyen a betegség alakulása és felülvizsgálhassák a terápia hatékonyságát. A kísérő betegségek kizárása érdekében is mindenképpen javasolt a szakorvosi kivizsgálás, illetve az évenkénti szakorvos kontroll vizsgálat asztma esetén.
Az asztma vizsgálata a tüdőgyógyász, illetve gyermek-tüdőgyógyász szakorvosok kompetenciájába tartozik. Ők azok, akik az asztma kivizsgálásával és kezelésével is foglalkoznak. Az asztma vizsgálata előtt a szakorvos tisztázza a létfontosságú kórtörténetet, felméri a páciens általános egészségi állapotát, és meghallgatja a fennálló panaszait. Ezekre olyan esetben is szükség van, amikor először történik meg az asztma vizsgálata, de olyankor is, amikor már rendszeres az asztma vizsgálata. Az ismert asztmás betegeknek érdemes egy naplóban vezetniük, hogy az előző asztma vizsgálata óta mennyiszer fordult elő asztmás roham, milyen tünetek jelentek meg és mennyire voltak súlyosak, valamint, hogy az inhalátoros kezelés mennyire hatékonyan tudta csillapítani az asztmás roham tüneteit. Ezeknek az átbeszélése egy rendkívül fontos szakasz az asztma vizsgálata során, ugyanis ilyenkor nyerhető kép arról, hogy mennyire hatékony a jelenlegi kezelés vagy szükség van-e a terápia módosítására. Ugyanilyen fontos kitérni az asztma vizsgálata során arra is, hogy milyen provokáló tényezők váltják ki az asztmás rohamot. Ezek elkerülése sokat segíthet a rohamok megelőzésében. A fizikális vizsgálat során az orvos megfigyeli a beteg légzését és meghallgatja a tüdő hangokat, zihálásra vagy egyéb légzési problémákra utaló jeleket keresve. A fizikális vizsgálat segít kizárni az egyéb lehetséges betegségeket, például a légúti fertőzést vagy a krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD). Ezt követően az asztma vizsgálata specifikus tesztekkel folytatódik, melyeket a következő bekezdésben mutatunk be részletesebben. A várandósság utolsó három hónapja kulcsfontosságú lehet a születendő gyermek egészsége szempontjából. A magas pollenkoncentráció ebben az időszakban növelheti az asztma kockázatát.Kapcsolódó cikkünk
A téli születésű babák egészségesebbek?
Az asztma vizsgálata során számos erre a célra kifejlesztett módszert lehet alkalmazni. Ezek között vannak olyanok, amik rutin diagnosztikai módszernek számítanak az asztma vizsgálata során (például a légzésfunkciós tesztek), de vannak olyanok is, amikre csak ritkán vagy speciális esetekben van szükség. Az alábbiakban röviden bemutatjuk az asztma vizsgálata során leggyakrabban alkalmazott módszereket:
A fenti módszerek mellett szükség lehet egyéb kiegészítő eljárásokra is az asztma vizsgálata során. A kiegészítő vizsgálatok célja, hogy teljesebb képet kapjunk a páciens általános egészségi állapotáról, valamint, hogy kizárjunk más hasonló tüneteket okozó kórképeket. Ezek alapján az alábbi módszerekkel egészülhet ki az asztma vizsgálata:
D-vitamin pótlás asztmásként - Tüdő Központ
Asztma gyermekkorban - Gyermekgyógyászati Központ
Asztma és a téli sportok - Tüdő Központ
Mi okozhat éjszakai köhögést? - Fül-orr-gége Központ
Előfordulhat, hogy az allergiás tünetek mögött egyéb élettani vagy anatómiai eltérések állnak. Számtalan olyan betegség van, amik nagyon hasonló tünetekkel jelentkeznek, mint az asztma és az asztma vizsgálata nélkül nem lehet azonosítani őket. Ilyen esetekben a csak úgy lehetséges a tünetek enyhítése, ha a kísérő, fenntartó okokat felismerjük, majd lehetőség szerint megszüntetjük. Az alábbi betegségekben fordulhatnak elő asztmához hasonló tünetek:
Központunkban elérhető az asztma teljes körű kivizsgálása szakorvosaink által, akik a betegség kezelésének neves szakértői.Téma szakértői
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.