Sok esetben az angioödémát összetévesztik a csalánkiütéssel, amely ugyancsak gyakori allergiás válaszreakció, illetve ugyanúgy bőrpírral, duzzanattal jár. Megkülönböztetésük a szakavatottak számára azonban egyszerű: a csalánkiütés, vagy más néven urtikária a bőr felsőbb rétegeit érinti, az angioödéma ezzel szemben a bőr mélyebb rétegeinek duzzanatával jár.
Pillanatok alatt kialakulhat, és akár napokig is megmaradhat. Ha a duzzanat a garatot, ajkakat, gégét is érinti, nyelési, illetve légzési nehezítettség is kialakulhat.
Az angioödéma megjelenésének hátterében legtöbbször a szervezet válaszreakciója áll valamilyen behatással szemben. Ez lehet allergia, stressz, fertőzés egyaránt.
Az angiödémának két formáját tudjuk megkülönböztetni attól függően, hogy állhat-e a tünet megjelenésének hátterében allergiás reakció avagy sem.
Az allergiás ödémát kiválthatja élelmiszer, növényi pollen, latex, egyes gyógyszerek egyaránt. A folyamatot általában hisztamin felszabadulás mediálja.
A nem allergiás angioödémát általában a bradikinin nevű komponens felszabadulása váltja ki, amely értágító hatású, valamint az érfal áteresztő képességét is növeli, így okozva duzzanatot, ödémát. Ennek a csoportnak további 5 alcsoportját is megkülönböztethetjük.
Mivel a hirtelen kialakuló angioödéma igencsak kellemetlen, mind az arcon megjelenő duzzanatok, mind a garat duzzanata szempontjából, így gyors orvosi beavatkozást igényel.
A súlyos allergiás reakcióknál jól ismert gyógyszerek itt is alkalmazhatók, mint például az antihisztamin, vagy a nem-szteroid gyulladásgátlók.
Mivel az ACE-gátló gyógyszerek a bradikinin lebontását gátolják, ezért ezen gyógyszerek szedése nem ajánlott angioödéma fennállásakor.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Az angiödémát gyakran összekeverik allergia okozta csalánkiütéssel. Míg az utóbbi viszketéssel, bőrpírral is jár, az angioödémát csupán duzzanat jellemzi, ugyanakkor nem veszélytelen.
Ha az ödémás duzzanat a garat, gége térségét eléri, légzési nehezítettséghez, fulladáshoz vezethet. Így ez életveszélyes állapotot idézhet elő. Ha ilyet tapasztal magán, azonnal forduljon orvoshoz!
Bejelentkezés Allergia kivizsgálásra: |
Budai AllergiaKözpont+36 30 236 91 39 |
Vélemények Dr. Moric Krisztináról >>> Rendelés típusa: * Első vizit esetén - amennyiben fizikális vizsgálat is szükséges - javasolt személyes, rendelői viziten megjelenni!Téma szakértője
Dr. Moric Krisztina
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.