Az allergológia az orvostudomány allergiás betegségek diagnosztikájával és kezelésével foglalkozó ága. Az allergia túlérzékenységet jelent: az immunrendszer egy túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között semmilyen választ nem váltanak ki a szervezet részéről. Az ilyen anyagokat allergéneknek nevezzük: például a pollen, állati szőrök, atka, penészspórák, különböző állatok mérgei, mikroorganizmusok, élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek, nehézfémek stb.
Az allergének a szervezetbe különböző módon juthatnak be: a légutakon, a bőrön és a tápcsatornán keresztül. Ennek megfelelően az allergiás reakció is jelentkezhet a légutakban, melynek legismertebb formája a tüsszögéssel, köhögéssel, orrfolyással, orrviszketéssel, könnyezéssel járó szénanátha. A bőrön kialakuló allergiás tünetek leggyakrabban bőrpír, kiütések, csalánkiütés, ekcéma formájában jelentkeznek, míg a tápcsatornában jelentkező allergiás betegségre a bőrtünetek mellett gyakori hasfájás, puffadás, hasmenés figyelmeztethet. Az allergiás betegségek kivizsgálása és kezelése komplex folyamat, sok esetben több szakma szoros együttműködését igénylő feladat.
A Budai AllergiaKözpontban allergológus, fül-orr-gégész, tüdőgyógyász, bőrgyógyász és gasztroenterológus szakorvosok együttes munkájával valósul meg az allergiás panaszok teljes körű kezelése.
Allergia meghatározás, elvégezhető allergiatesztek
244-es Nanotechnológiás allergia teszt
Komponens alapú allergia vizsgálat
Immunterápia: tartós megoldás az allergiára
A nagy változékonyságot és ezzel együtt komplexitást mutató allergiás tünetek diagnózisának első lépése az allergia teszt elvégzése. Az allergiavizsgálat módját minden esetben a kezelőorvos határozza meg, amely az alábbi eljárásokkal történhet:
A Budai AllergiaKözpontban több, mint 800 féle allergén vizsgálatára biztosítunk lehetőséget.
Az allergia tünetei életkoronként és évszakok szerint is eltérő formában jelentkezhetnek. Az első életévekben az allergiás tünetek főbb megjelenési formái rendszerint a bőrfelszínen mutatkoznak. Az allergiás bőrbetegségek csecsemő- és kisgyermekkorban gyakori formája az ekcéma. Az esetek többségében az első ételek bevezetését követően jelentkezhetnek az ételallergia tünetei. A légúti allergiára jellemző tünetek rendszerint óvodás, iskolás korban jelennek meg. Erre az életkorra tehető az asztma tüneteinek kialakulása is. Az allergiás betegségek évszakok szerint is eltérőek lehetnek. A legtöbb allergiás tünet főként a nyári hónapokban okoz problémát. A fekete üröm allergia mellett ebben az időszakban jelentkeznek a parlagfű allergia tünetei is.
Az év adott hónapjaiban jelentkező pollen allergia mellett gyakoriak az egész éven át tartó allergiás tünetek. Kiváltója a legtöbb esetben a házipor allergiaként is ismert atka allergia. A poratka allergia tünetei mellett az őszi-téli időszakban gyakran okoz panaszokat a penészgomba allergia, de lakáson belül tartott házi kedvenc esetében a macskaszőr allergia és a kutyaszőr allergia tünetei is egész évben jelentkezhetnek. Életvitelünk változásai is újabb és újabb allergiák megjelenését és bizonyos allergia fajták előfordulásának növekedését eredményezik.
Az utóbbi évtizedekben, különösen nők körében egyre gyakoribb a nikkel allergia. A kozmetikai termékek használatának következtében is kialakulhatnak allergiás bőrkiütések, melyek hátterében gyakran perubalzsam allergia áll. Az egyre elterjedtebb hajfestési szokások következtében ma már a hajfesték allergia tünetei is egyre gyakoribbá válnak. A tudomány mai állása szerint az allergia sajnos nem megelőzhető és nem gyógyítható. Azonban ha pontosan tudjuk, mire vagyunk allergiások, lehetőségünk van rá, hogy elkerüljük a kellemetlen tüneteket okozó környezetet és anyagokat.
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt |
Az allergia napjainkra világjárvánnyá vált. A kutatók folyamatosan keresik a betegség teljes és végleges gyógyításának módját. Az allergén specifikus immunterápia egy olyan kezelés, amely rövid távon a tünetek javulását hozhatja, hosszabb távon a betegség természetes lefolyásának megváltozatásával a súlyosabb betegség kialakulását képes megakadályozni.
Az allergiás nátha az orrnyálkahártyának az immunrendszer félresiklott működése következtében kialakult gyulladása.
A tünetekhez időnként, főleg a parlagfűszezon vége felé igen kellemetlen, a torok kaparásával együtt járó ingerköhögés is csatlakozik. Gyakori panasz még a torokban lecsorgó váladék. Kiváltói lehetnek pollenek, ez esetben a tünetek szezonálisan, az allergiát kiváltó növény virágzásának idejében jelentkeznek. Poratka, állatszőr allergia esetében a szimptómák az év folyamán bármikor, az allergiát okozó atka vagy állattal való találkozás következtében kialakulhatnak. Az orrnyálkahártya hatalmas felülete az allergia kialakulásának és a tünetek létrejöttének egyaránt kedvez.
Az allergiás nátha gyakorisága Magyarországon jelenleg 25%, tehát minden negyedik ember betegsége. Az allergiás náthás betegek 20-40%-a asztmás is. A szénanátha önmagában nem súlyos betegség. Az életminőséget azonban komolyan rontja, csökkenti a munkahelyi és iskolai teljesítményt, komoly zavarokat okoz a pihenésben. Ráadásul magában hordozza egy súlyosabb betegség, az asztma kialakulásának lehetőségét. A betegség gyakoriságát kutató vizsgálatok azt igazolják, hogy ha ilyen ütemben nő az allergiák száma- 10 évente megduplázódik- egy allergiás generáció kialakulásának lehetünk tanúi.
Az ideális megoldás - amennyiben ez lehetséges - az allergia kiváltójának eltávolítása a beteg környezetéből. Ez azonban pollenek esetében egyáltalán, házi poratka esetében nehézkesen és részlegesen lehetséges. Napjainkban kitűnő, mellékhatásokat nem, vagy alig kiváltó tüneti gyógyszerek állnak rendelkezésre. Érthető módon azonban sokan idegenkednek a folyamatos gyógyszer szedéstől, ráadásul joggal tartanak betegségük súlyosbodásától és tartósabb megoldást szeretnének a betegségükre. Erre az igényre kínál megoldást az allergén specifikus immunterápia.
Allergén: az a növény, állat, atka vagy bármilyen anyag, ami az allergiát kiváltja.
Specifikus: a kezelés nem az allergia tüneteire, hanem az allergia kiváltójára irányul. Az immunterápia szó arra utal, hogy az allergiás beteg esetében a kórosan kisiklott immunreakció más irányba terelésével szünteti a panaszokat, akadályozza meg, hogy újabb dolgokra váljon allergiássá és hogy súlyosabb betegség, asztma alakuljon ki.
Az immunterápia alkalmazása 100 éves múltra tekint vissza. Hosszú időn át a kezelésnek az injekciós formája volt ismert. Az injekciós immunterápia során többnyire a felkar bőre alá eleinte hetente többször, majd ritkábban meghatározott allergén mennyiséget fecskendez a kezelőorvos. Ezt a kezelést az esetlegesen előforduló allergiás reakció miatt csak fekvőbeteg háttérrel, súlyos allergiás roham ellátására felkészült intézményben szabad végezni. Az injekció után a betegnek megfigyelés céljából 1-2 órán át az orvos közelében kell maradnia. A rendszeres orvoshoz járás ( a kezelés minimum 3 évig tart), az injekciók okozta kellemetlenség miatt felmerült az igény egy egyszerűbb, otthon is alkalmazható, fájdalmatlan megoldás iránt.
Az újévi fogadalmakat megtartva, januártól sokan kezdtek fogyókúrába. Az önsanyargatás üde színfoltja a minimális kalória tartalmú smoothie, amit otthon is bárki elkészíthet reggelire, vacsorára. A gyümölccsel és zöldségekkel is jól variálható finomság azonban kellemetlen panaszokat is okozhat allergiásoknál, nem árt figyelni a tünetekre!Kapcsolódó cikkünk
Súlyos tüneteket okozhat a diétás smoothie
Az úgynevezett szublingvális ( „nyelv alatt” alkalmazható) kezelés kifejlesztése nagy mértékben leegyszerűsítette az immunterápiás készítmények alkalmazását. A kezelés ezen típusát akár egy nagyobbacska gyermek is képes elvégezni (természetesen felügyelet mellett). Lényege, hogy a meghatározott allergén mennyiséget cseppek vagy tabletta formájában a nyelv alá juttatja, ahonnan az felszívódik. A procedúra a páciens otthonában elvégezhető. A kezelés itt is minimum 3 év, és - hasonlóan az injekciós kezeléshez - két fázisból áll. Az első fázis a kezdő kezelés, amikor az egészen alacsony allergén mennyiséggel kezdve az adagot folyamatosan emeljük, ennek időtartama készítményenként más és más, míg elérjük a kezelés második fázisát, a fenntartó kezelést. Pollenallergiák esetében többnyire szezon előtti és szezon alatti kezelést alkalmazunk, házipor, kutya-, macskaszőr allergia esetében a terápia folyamatos, egész évben tart.
Az immunterápia segítségével az allergiás beteg immunrendszere megtanulja elviselni a betegségét kiváltó allergén jelenlétét, valamint az immunreakció lefolyásának megváltoztatásával részben megakadályozza azt, hogy újabb dolgokra allergiássá váljon, és a vizsgálatok szerint számottevő mértékben csökkenti a súlyosabb allergiás betegség, az allergiás asztma kialakulását.
Ez a kezelés alkalmazható pollenallergiás betegeknél, házipor atka, macska és kutyaszőr allergia valamint penészgomba allergiásoknál. A méh és darázsméreg allergia csak injekciós immunterápiával kezelhető. Minden allergiaellenes kezelés, mivel krónikus betegségről van szó, feltételezi a beteg és az orvos jó együttműködését. Az immunterápia esetében - a szájon át szedhető kezelésnél - a beteg a készítményt magának adagolja, különösen fontos a beteg együttműködése. Nem szabad az előírt adagolást megváltoztatni, és a kezeléssel kapcsolatos szokatlan eseményekről a kezelőorvost tájékoztatni kell.
Bejelentkezés allergia kivizsgálásra
Téma szakértői
A gyermekkori ételallergia jól kezelhető és az allergének mellőzésével a tünetektől sem kell tartani. Mégis felvetődhet a kérdés, hogy meddig szükséges a szigorúbb étrendi szabályokat betartani, és milyen gyakran kell ellenőrizni az allergia meglétét. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroeneterológus szakembere válaszolt a kérdésekre.
Az ételallergia igen változatos tüneteket okozhat, akár már egy minimális mennyiségű allergént tartalmazó étel vagy ital elfogyasztását követően is. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt gasztroenterológus, tüdőgyógyász szakembere arra hívja fel az érintettek figyelmét, hogy a reakciók súlyossága számos tényezőtől függ, és az enyhébb tünetek sem jelentenek garanciát arra, hogy a későbbiekben nem alakulhat ki súlyosabb reakció is.