Egyre fiatalabb korban jelentkezik, a szénanátha gyerekeknél is előfordulhat. Dr. Somogyi Éva gyermektüdőgyógyászt, az Allergiaközpont orvosát arról kérdeztük, szülőként milyen tünetekre figyeljünk, hogyan különböztethetjük meg a szénanáthát a vírusos náthától és mikor forduljunk orvoshoz.Kapcsolódó cikkünk
Szénanátha gyerekeknél – nem nátha, hanem allergia!
Az allergia családi halmozódást mutató megbetegedés. Ebben szerepet játszanak a gének, de szerepet játszanak a szociális körülmények, magatartási minták is.
Kimutatott, hogy ha egyik szülő allergiás, a gyermeknek 50%, ha mind a kettő allergiás, a gyermeknek 75% esélye van, hogy allergiássá válik.
És kimutatott, hogy olyan körülmények, melyek a családra, magatartásra jellemzőek, jelentősen befolyásolják az allergia kifejlődősét. Ezek közé a kockázati tényezők közé tartoznak a túlzásba vitt higiénia, a mindent állandóan fertőtlenítés, a sok antibiotikum fogasztás, a nem megfelelő táplálkozás, a fokozott stressz jelenléte.
Ha megelőzésre gondolunk, akkor nagyon fontos ezen magatartási kockázatok csökkentése.
ekcéma
ételallergia
lisztérzékenység
laktóz intolerncia
asztma
szénanátha
Gyerek allergia vizsgálatok a felnőttével egyeznek meg. Döntően vérből végzett gyerek allergia vizsgálatot használunk, de nagyobbaknál szóba jöhet a Prick teszt is. A gyerek allergia jellemzői miatt epicután teszt ritkán használt.
A Budai AllergiaKözpontban minden gyermeket szeretettel látunk. Felkészült, nagy gyakorlattal bíró szakorvosaink segítenek a gyermekkori allergiák kezelésében:
ekcémáknál - dr. Vincze Ildikó, bőrgyógyász
ételallergiánál, lisztérzékenységnél, laktóz intoleranciánál - dr. Polgár Marianne, dr. Hidvégi Edit gasztroenterológusok
asztmánál - dr. Farkas Márta, dr. Várhegyi Csaba, dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászok
szénanáthánál - dr. Augusztinovicz Monika, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészek
Budai AllergiaKözpont
Téma szakértői
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.
Rengetegen szenvednek a beltéri allergének (háziporatka, penész, állatszőr) kiváltotta panaszoktól, amelyek állandó irritatív hatásuk miatt jelentős szerepet kapnak az allergia súlyosbodásában és asztmává alakulásában is. A penészgombák általában nem jelentenek egészségügyi kockázatot, ám meglévő asztma esetén súlyosbíthatják panaszainkat – hívja fel a figyelmet dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus szakorvosa.