Leggyakoribb tüdőbetegség az asztma. Ma Magyarországon kb 2-300 ezer asztmás ember él. Előfordulása gyermekkorban még magasabb, eléri a 4-5%-ot. Az asztma jelentőségét elsősorban a krónikus volta adja. Az asztma mai tudásunk alapján nem gyógyítható, mindössze tünetei kontrollálhatók, szinten tarthatóak. Az asztma idejében való felismerése, a megfelelő kezelése elengedhetetlen.
Teljes cikk>>>
A leggyakoribb tüdőbetegség az asztma. Ma Magyarországon kb 2-300 ezer asztmás ember él. Előfordulása gyermekkorban még magasabb, eléri a 4-5%-ot. Az asztma jelentőségét elsősorban a krónikus volta adja. Az asztma mai tudásunk alapján nem gyógyítható, mindössze tünetei kontrollálhatók, szinten tarthatóak. Az asztma idejében való felismerése, a megfelelő kezelése elengedhetetlen.
Az asztma a tüdő légútjainak betegsége. Két formája ismert: egyiket allergének (pl. pollenek, gombaspórák) provokálják, míg a másik forma okát nem ismerjük.
A levegő légzés során az orrüregen keresztül a légcsőbe jut, majd
2025 februárjától kizárólag olyan ételek készülhetnek a közétkeztetésben, amelyeknél nem használtak diót, mogyorót vagy a szezámmagot. Dr. Balogh Ádám, az Allergiaközpont csecsemő- és gyermekgyógyásza, allergológusa foglalta össze az anafilaktogén allergénekkel kapcsolatos tudnivalókat, és mutatott rá annak jelentőségére, hogy a közoktatási intézmények menzáján többé nem kell tartani a véletlen diétahiba okozta akár életveszélyes következményétől.
Az allergénspecifikus immunterápia jelentős mértékben csökkentheti az allergiás betegségben szenvedő gyermekek tüneteit és javíthatja életminőségüket. Bizonyítottnak vehető az is, hogy az immunrendszer tisztított allergénkivonatokkal történő „edzése” megelőzheti a szénanátha asztmává alakulását – mondja dr. Mezei Györgyi, az Allergiaközpont gyermektüdőgyógyásza, allergológus és klinikai immunológus szakembere, aki szerint a személyre szabott allergénspecifikus immunterápia forradalmasíthatja az allergiás gyermekek kezelését is.