A hajhullásnak alapvetően 2 formáját különítjük el. A foltos hajhullás esetén kerek gócokban hullik ki a haj. Az úgynevezett diffúz hajhullás esetén a fejbőr teljes területén a hajzat megritkulása, gyakran a hajszálak elvékonyodása jellemző.
A foltos hajhullás (alopecia areata) gyakran előforduló betegség, a lakosság 1-2%-ban valamikor az élet során jelentkezik a probléma. A betegség pontos kiváltó okát nem ismerjük, de a hátterében a hajhagymákkal szemben kialakuló immunológiai folyamatot feltételezzük. Gyermekkorban az esetek egy részében atópiás ekcémához, felnőttkorban például pajzsmirigy betegséghez társulhat foltos hajhullás.
Allergia nincs a háttérben és gyulladásos gócok is csak ritkán okoznak foltos hajhullást. Pszichés stressz viszont fokozza a tüneteket!
A foltos hajhullás az esetek nagy részében magától is megszűnik. Néhány hónap után a haj teljes mértékben visszanő. Tünetileg szteroid tartalmú krémekkel vagy oldattal a hajhullás csökkenthető.
Számos ok állhat a háttérben:
1. Gyulladásos góc (gennyes mandula, fog, nőgyógyászati, urológiai fertőzés stb.)
2. Hormonális változások: fogamzásgátló tabletta abbahagyása vagy terhesség után fokozott hajhullás kezdődhet, mely 3-4 hónapig is eltarthat. Emellett a nemi hormonok szintjének változása (csökkenése), nőgyógyászati panaszok (polycystás ovarium, PCO) okozhatnak hajhullást. Ilyenkor típusos az úgynevezett férfias típusú hajhullás jelentkezése, melynél a halánték- fejtető területén megritkul a haj, elvékonyodnak a hajszálak.
4. Vas, cink hiánya.
5. Az egyik leggyakoribb forma az emocionális ok, stressz következtében jelentkező kifejezett diffúz hajhullás. A stressz megoldásában pszichoterápia segíthet.
6. Az esetek egy részében nem sikerül az okot tisztázni, ilyenkor a szőrtüszőkkel szemben induló immunválasz lehet az oka a hajhullásnak.
Kezelése: a kiváltó okoknak megfelelő terápia alkalmazása. [getTeamWithLabelID]
Budai AllergiaKözpont
Korábban a tejfehérje-allergia diagnózisa egyet jelentett a szigorú tejmentes étrenddel. Ma már azonban könnyen elképzelhető, hogy bizonyos vizsgálatok elvégzése után, szakorvosi javaslatra – például hőkezelt formában – az allergiás beteg is bátran beillesztheti étrendjébe a tejet tartalmazó fogásokat. Hogy ez miként lehetséges, és milyen vizsgálat visz közelebb a tejfehérje-allergiánk pontosabb megértéséhez, arról Dr. Hidvégi Editet, az Allergiaközpont gasztroenterológusát kérdeztük, aki közel 30 éve foglalkozik ételallergiás gyermekekkel és felnőttekkel.